Takip Et

Güncel

Gezi Parkı Davası’nın beşinci duruşması görüldü: Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı

Silivri’de görülen Gezi Davası’nda mahkeme heyeti, Osman Kavala’nın tahliye talebini bir kez daha reddetti. Duruşma sırasında avukatlar mahkeme heyetini protesto için salonu terk etti, izleyiciler ise salondan çıkarıldı

Gezi Parkı Davası kapsamında Osman Kavala’nın tutuklu bulunduğu ve 15 tanığın tutuksuz yargılandığı mahkemenin beşincisi görülüyor.

Aralarında, tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın da bulunduğu 16 sanığın “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılandığı Gezi Parkı davasının beşinci duruşması bugün Silivri’de görüldü. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi. 

Duruşmanın başlamasıyla birlikte söz alan Kavala’nın avukatı Köksal Bayraktar, mahkeme heyetinin reddine ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi.

Kavala soruşturması dosyasında ‘ihbarcı’ olarak yer alan eski asker Murat Pabuç’un dinlenmesiyle Ceza Muhakemesi Kanunu’nun yedi yönden ihlal edildiğini dile getiren Bayraktar, “Tanık bizden gizli dinleniyor. İfadeleri bir kısım avukatlara gönderilirken bir kısmına gönderilmiyor. Yani kanuna aykırı delil aynı zamanda kaçırılmak isteniyor” dedi.

Avukat Bayraktar, “Dolayısıyla heyetin gerçekten reddi gerekmektedir” diye ekledi.

Ardından konuşan sanıklardan avukat Can Atalay’ın avukatı İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da “Bu hukuka aykırı delilin dosyadan çıkarılmasını aksi halde meslektaşlarım tarafından dile getirilen reddi hakim talebinin yerine getirilmesini talep ediyorum” dedi.

Duruşma sanık avukatlarının beyanlarıyla sürüyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 10 Aralık 2019’da Osman Kavala’nın başvurusuna ilişkin kararını açıklamıştı.

AİHM, Kavala’nın makul şüphe olmadan siyasi sebeplerle tutuklanması ve AYM’nin başvuruyu makul bir sürede incelememesi nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 5. maddesinin 1. ve 4. fıkraları ile 18. maddenin ihlal edildiğine karar vermişti.

1’e karşı 6 oyla alınan kararda mahkeme, Kavala’nın derhal serbest bırakılmasına da hükmetmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler