Takip Et

Güncel

Gezi eylemcisi Mehmet Ayvalıtaş’ın davasında yargılanan sanıklara beraat!

Ümraniye’de Gezi Parkı eylemleri esnasında yapılan yürüyüşte bir arabanın çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüyle ilgili süren davada yargılanan sanıklara mahkeme tarafından beraat kararı verildi

İstanbul Ümraniye’de Gezi Parkı eylemleriyle ilgili katıldığı yürüyüşte arabanın çarpması sonucu hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüyle ilgili davanın Kartal Anadolu Adliyesi 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 24. Duruşması görüldü.

Kartal Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüyle ilgili davada sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş hakkında beraat kararı verdi.

Evren sanık Cengiz Aktaş’ın gerekçe göstermeden duruşmaya katılmadığını belirtti. Evren dava hakkında verilen mütalaanın kabul edilemez olduğunu belirterek davanın 7 yıldır sürdüğünü ve ne kadar yol alındığının soru işareti olduğunu kaydetti. 

Davacı Mustafa Kartal ve Seyit Kartal’ın avukatı Sevgi Evren sanıkları haklı gösteren bilirkişi raporların taraflı ve eksik olduğunu da söyleyerek ” Kazanın yaşandığı gün iki polis memurunun tuttuğu tutanak 6.5 yıl boyunca göz ardı edildi” dedi. 

Eksik inceleme yapılmış, bu haliyle verilen mütalaa kabul edilebilir bir tarafının olmadığına dikkat çeken Evren, “6.5 yıldır çabalıyoruz siz çaba sarf ediyorsunuz. Bu kadar süre zarfında gerçeği ortaya çıkarmıyorsak hepimiz gidip evimize oturalım, başka işler yapalım” ifadelerini kullandı. 

Avukat Evren raporlardaki eksikliklerin giderilmesini yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasını ve dinlenmeyen tanıkların dinlenmesini talep etti. 

Avukat Rana Gedişkaya sanık taksi şoförü Cengiz Aktaş’ın taksi sürücülüğü yapıp yapamayacağının belirlenmesi için psikoteknik rapor alınmasını istedi.

Savcı davacı avukatların taleplerinin reddedilmesini istedi. Duruşmayı takip eden avukat Ömer Kavilli ise savcının ret kararının kabul edilemez olduğunu ifade etti. 

Mahkeme avukatların kazaya karışan aracın özellikleriyle ilgili rapor alınması, bir kısım tanıkların dinlenmesi yeniden rapor alınması ve diğer taleplerin yargıyı uzatacağı sandıkların hukuki durumunda değiştirmeyeceği, raporların alınmış olması ve sonuçlarının aynı olması nedeniyle taleplerinin reddine oybirliğiyle karar verdi.

Davacı tarafı ve sanık avukatları mütalaa hakkında son beyanlarını sundu. Sanık Mehmet Görkem Demirbaş suçsuz olduğunu belirterek beraatini talep etti. Savcı geçen duruşmada sanıklarla ilgili beraat talep ettiği mütalaasını tekararladığını belirtti.

Mehmet Ayvalıtaş davasının sonunda avukat ve yakınları alınan karara tepki gösterdi.

Mütalaanın gerekçesiz olduğunu söyleyen Avukat Köroğlu, “Bu mütalaanın iadesi lazım” dedi. Mahkeme Başkanı Zeynep Durdu, mütalaanın iadesi gibi bir usulün olmadığını söylemişti.

NE OLMUŞTU?

2 Haziran 2013 gecesi Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde yürüyen grubun üzerine doğru hızla giden aracın çarptığı Ayvalıtaş’ın ölümü kayıtlara trafik kazası olarak geçti. Aracın sürücüsü ifadesinin alınmasının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ayvalıtaş’a aracıyla çarpıp ölümüne sebep olan sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ile Cengiz Aktaş, Türk Ceza Kanunu’nun 85/2. maddesi uyarınca “taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma” suçlamasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanıyor.

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki davaya sunulan bilirkişi raporunda, “Ayvalıtaş’ın kendi ölümünde asli ve tam kusurlu olduğu” tespiti yer almıştı, iki sanığın olayda kusurlu olmadığı sonucuna varılmıştı. (Artı Gerçek- Rıfat Doğan)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler