Takip Et

Güncel

Gezi davasında tutuklu bulunan Osman Kavala’nın tutukluluğuna devam

Gezi davasının dördüncü duruşmasında Osman Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı çıktı

784 gündür tutuklu olan iş insanı Osman Kavala ve tutuksuz yargılanan sanıklardan Mücella Yapıcı, Yiğit Aksakoğlu, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Hakan Altınay,Çiğdem Mater ve Yiğit Ali Ekmekçi de salonda hazır bulundu.

Ercan Aydın ve Hasan Gül tanık olarak dinlendi. Tanıklar ifadelerinde tutuklu sanık Osman Kavala’yı şiddet içeren olaylarda görmediklerini ve bu olayları organize ettiğine dair bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade ettiler.

İstanbul Güvenlik Şube’de görevli Gül, “o dönem kendi personelimiz için gaz maskesi bulmakta zorlanmalarına rağmen eylemcilerin gaz maskelerine sahip olmalarının” dikkatini çektiğini; fakat “kurumsal bir destek” tespit etmediklerini, “tespit etselerdi zaten müdahele etmiş olacaklarını” söyledi.

Kavala, “iddianame suçlu değil, suçsuzluğumu gözler önüne seriyor” ve “hukuksuz ve ayrımcı uygulama son verilecek” diyerek tahliyesini istedi.

Müdafi Av. Dr. Köksal Bayraktar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 10 Aralık 2019’da verdiği kararın noter tasdikli tercümesini mahkemeye teslim ederek, heyetin “tutukluluk süresi makul süreyi çok aştığı” için Kavala için verilen “derhal serbest bırakılması” gerektiği kararına uymasını talep etti.

Mahkeme, Ali İsmail Korkmaz cinayetinde suçlu bulunan polis Saldoğan’ı davaya dahil etti!

Duruşmada, Gezi Parkı/Osman Kavala davasına ‘eylemlerden zarar gördükleri’ iddiasıyla yapılan katılma talepleri de değerlendirildi. Mahkeme, aralarında Mevlüt Saldoğan’ın da bulunduğu polisler ve Hazine’nin ‘zarar gördükleri’ iddiasıyla yaptıkları davaya katılma başvurusunu kabul etti. Mahkemenin değerlendirmesine göre başvuru yapan 93 kişi ve kurum da Gezi/Kavala davasında ‘katılan’ sıfatıyla yer alacak.

Savcı, polis Saldoğan hakkında müebbet hapis cezası istemişti

Gezi eylemleri sırasında Eskişehir’de 10 Temmuz 2013’te 19 yaşındayken öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında yargılanan polislerden Mevlüt Saldoğan 10 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ali İsmail Korkmaz’a ölümcül tekmeleri attığı gerekçesiyle ‘nitelikli yaralama’ suçundan verilen bu cezaya itiraz eden savcılık, hükmün bozulmasını ve Saldoğan’a ‘kasten öldürmek’ suçundan müebbet hapis cezası verilmesini istemişti.

Mahkeme ise Kavala’nın tutukluluğunun sürmesine karar verdi. Karara gerekçe olarak AİHM kararının kesinleşmemesi gösterildi. Bir sonraki duruşma tarihi ise 28 Ocak olarak belirlendi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler