Takip Et

Güncel

Gezi davası Silivri’de başladı

İş insanı Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun tutuklu yargılandığı Gezi davası Silivri’de başladı

2013’teki Gezi Parkı olaylarına ilişkin aralarında iş insanı Osman Kavala’nın da bulunduğu 2’si tutuklu 6’sı firari, 16 kişinin yargılandığı davanın duruşması İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Davanın duruşması Silivri Hapishane kampüsü karşısında bulunan duruşma salonlarında görülüyor. Duruşma için içerisinde çok sayıda Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, insan hakları savunucuları, yabancı heyetler ve yüzlerce kişi sabahın erken saatlerinde Silivri Hapishanesi önüne geldi. Duruşmayı izlemek için gelenler, arama noktalarından geçti. Yurttaşların cezaevi önüne gelişi devam ederken, yurttaşların bariyerlerde bekleyişi sürüyor. 

Yüzlerce avukat da, duruşma salonuna geldi. Avukatların geldiği duruşma salonuna izleyiciler de alınmaya başlandı. İzleyicilerin salona alınması ile duruşma başladı. 

Tutuksuz sanıkların yerini aldığı duruşma salonunda, her sanık için 3 avukat sınırlaması getirildi. Basın için de 5’i yabancı, toplamda 25 basın çalışanı alınacağı belirtildi. 

Duruşma yapılan kimlik tespitiyle başladı. 

Dava hakkında

2013 yılındaki Gezi Parkı protestolarıyla ilgili olarak soruşturma İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ali Kahveci, tarafından başlatıldı. Soruşturma kapsamında iş insanı Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun da içerisinde bulunduğu 16 kişi hakkında iddianame hazırlandı. 657 sayfalık iddianame 4 Mart 2019’da İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Sanıklardan Anadolu Kültür A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala yaklaşık 20 aydır, Bernard van Leer Vakfı Türkiye Temsilcisi Yiğit Aksakoğlu ise 7 aya yakın bir süredir tutuklu. Dosya kapsamında yargılananlar şunlar: Mimar Mücella Yapıcı, Pınar Öğün, Gazeteci-yazar Can Dündar, Sinemacı ve gazeteci Çiğdem Mater, Açık Toplum Vakfı Türkiye Temsilcisi Gökçe Yılmaz, Yazar Handan Meltem Arıkan, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Koordinatörü Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, Anadolu Kültür A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakan Altınay, Oyuncu Mehmet Ali Alabora, Sinemacı, yönetmen yardımcısı ve reklamcı Mine Özerden, Avukat Şerafettin Can Atalay, Eski TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi akademisyen Tayfun Kahraman, Anadolu Kültür A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Terakki Vakfı Okulları Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Ali Emekçi ve İnanç Ekmekçi. 

Yakalama kararı bulunuyor 

Sanıklar Can Dündar, Pınar Öğün, Gökçe Yılmaz, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve Memet Ali Alabora hakkında yakalama kararı bulunuyor. 

16 isim için “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs” ve “Gezi olaylarını finanse etmek” suçlamalarıyla, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile yargılanıyor. 

Dava kapsamında, Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu halen tutuklu. Bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak olan  Kavala, 18 Ekim 2017’de gözaltına alınmıştı. Yiğit Aksakoğlu ise aynı soruşturma kapsamında sivil toplum aktivistlerine yönelik 16 Kasım 2018’de yapılan operasyonun ardından hapishaneye gönderilmişti.

657 sayfalık Gezi iddianamesinde 746 müşteki yer alıyor. Müştekiler arasında Cumhuraşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 61. hükümetin bakanları da bulunuyor. Davada 16 sanığın çeşitli suçlardan ayrı ayrı 606 yıldan 2 bin 970 yıla kadar hapisleri de isteniyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler