Takip Et

Güncel

Gezi ayaklanmasında polis tarafından vurularak yaralanan gazeteciye tazminat kararı

AYM, Gezi ayaklanması sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulan gazeteci Cihan Mutlu’ya 50 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi

AYM, Gezi ayaklanması sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulan gazeteci Cihan Mutlu’ya 50 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

Gezi ayaklanması sırasında Taksim’de bir sokakta polisin attığı gaz fişeği sonucu gazeteci Cihan Mutlu başından yaralanmasının ardından temporer kafa kemik kırığına bağlı kafa travması yaşamış, bir dizi ameliyat geçirmişti. Gazeteci Mutlu, dönemin kolluk amirleri, Vali, İçişleri Bakanı ve Başbakan hakkında şikayetçi olmuştu. Açılan soruşturmada 2016 yılında kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verilmişti.

AYM’den tazminat kararı

Mutlu, daha sonra Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. AYM’den çıkan karar bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. AYM, Anayasa’nın 17. maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen “Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz” ibaresine dayanarak kötü muamele yasağının ihlal edildiğine karar verdi.

AYM, eziyet yasağının ihlal edildiğine ilişkin iddianın kabul edilebilir olduğunu belirterek 50 bin TL manevi tazminat ve 3 bin 239 TL olan mahkeme giderlerinin de Mutlu’ya ödenmesine karar verdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler