Takip Et

Güncel

Gerilla mezarlarına saldırı protesto edildi

Amed Bismil’de YPG ve HPG şehitlerinin mezarlarına yapılan asker saldırısı protesto edildi. Saldırıyı kınayan HDP İlçe Eşbaşkanı Refai Baran, “Bu dönemin firavunlara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bismil İlçe Örgütü, ilçeye bağlı Kazancı (Kaniya Kurda) mahallesindeki HPG ve YPG’lilerin bulunduğu mezarlığın 29 Mart gecesi askerler tarafından tahrip edilmesini protesto etti.

Asker ablukasına rağmen mezarlığa HDP ve DBP ilçe örgütü yöneticileri yanı sıra onlarca yurttaş giderek, tepkilerini dile getirdi.  Mezarlıkta konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Refai Baran, yapılanı “faşist bir saldırı” olarak değerlendirdi. Tüm dünyanın bu  zihniyeti görmesi gerektiğini vurgulayan Baran, “Kürtlerin mezarlıklarına yapılan saldırılar, tarihte hiçbir zorba güç yapmadı. Bu mezarlıklar, kimseye kurşun sıkmamış. Kimsenin malını gasp etmemişler. Bu halk sivil ve buranın evladıdırlar. Tek suçları Kürt olmak ve Kürdistan’da yaşamlarını yitirmek ile mezar taşlarına doğum ve ölüm günlerinin Kürtçe yazılmasıdır. Bu zihniyetin bu halkın gerçeğine tahammüllü yok” dedi.

Saldırıyı kınayan Baran, “Mazlumların sesinin sağır ve dilsizlere ulaşıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bu dönemin firavunlara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Muhakkak bir gün mazlumlar kazanacak. Bu dönemin firavunları ve diktatörleri yenilecek” diye konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler