Takip Et

Güncel

Gerekçe bilindik: Google’ın video sitesi Youtube’a çocukların kişisel verilerini toplamaktan para cezası

Google’a bağlı video içerik barındırma sitesi Youtube’a çocukların verilerini izinsiz olarak topladığı gerekçesiyle 170 milyon dolar para cezası verildi

Hükümetler tarafından teknolojik şirketlere yönelik kişisel verilerin kullanımı hakkındaki denetimleri artmaya devam ediyor.

ABD Federal Hükümeti’ne bağlı komisyon tarafından daha önce Youtube hakkında açılan soruşturmada 170 milyon dolar (968 milyon lira) ceza verildi.

 Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından verilen bu karara gerekçe olarak ise YouTube’un, çocukların kişisel verilerini ailesinin onayı olmadan toplaması gösterildi.

ABD Federal Hükümeti’ne bağlı komisyon başkanı Joe Simons şunları söyledi: “YouTube çocukları kullanarak popülerliğini artırıyor ve gelecekteki müşterilerine de bunu pazarlıyor ancak çocukların mahremiyetini koruyan yasalara uymuyor, bu çok açık.”

YouTube ise hizmetlerinin 13 yaş ve üstü kişiler için tasarlanmasına rağmen çoğu videoda çocuklar için karikatürler ve çizgifilmlerin yayınlandığını açıkladı. Site, çocuklar için uygun olmayan videoların ebeveyn izni gerektirdiğini ve çocukların kendi başlarına oturum açmamasını sağlamak için basit matematik problemleri kullandığını söylüyor. 

Google Yolsuzluğa ve Kanunsuzluğa Devam Edecek

Bu ceza tutarı Google’a karşı şu ana kadar verilen en büyük ceza. Komisyon daha önce de Facebook’a karşı özel yaşamın gizliliğini ihlal ettiği için 5 milyar dolar (28 milyar lira) ceza vermişti. Komisyondan bir yetkili ise bu cezanın Google için ‘oldukça kazançlı’ olduğunu, bu cezayla Google’ın yine yolsuzluğa ve kanunsuzluğa devam edeceğini söyledi. Google geçen sene  136.8 milyar dolar gelirinden 30.7 milyar dolar kar etmişti.

Hükümet son iki yılda büyük teknoloji şirketlerinin kişisel verileri nasıl topladıkları ve kullandıkları hakkında soruşturmalarını artırdı. Silikon Vadisi’ndeki şirketlerin birçoğu yasadışılık araştırmaları kapsamında yer alıyor. YouTube da bu yıl çok sayıda çocuk güvenliği sorunuyla karşılaşmış, pedeofiliyi önlemek için videoların yorumlarını kapatmaya zorlanmıştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler