Connect with us

Makale

Gençlik örgütleri: Tek adam yönetemediği için savaş çıkararak baskıları arttırdı

Efrin saldırısına sosyal medyadan ve eylemlerde tepki gösterdiği için gözaltına alınan ve tutuklananlarla ilgili gençlik örgütleri bir açıklama düzenledi

İstanbul İnsan Haklar Derneği’nde düzenlenen basın açıklamasına Öğrenci Kolektifleri adına Ayşenur Gürel, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) adına Ali Deniz, Dev Güç adına Ulaş Bedri, Öğrenci İnisiyatifi adına Roza Kahya, Kaldıraç adına Azat Aksoy katıldı.

Öğrenci Kolektifleri’nden Ayşenur Gürel, Efrin işgalinin OHAL ve KHK’larla ülke yönetilemediği için başlatıldığını belirtti ve “Bu savaş tek adamın kendi çıkarına ülke içinde ve ülke dışında halklara yönelik baskı ve şiddetini meşrulaştırma çabasından ibarettir” dedi.

Erdoğan yönetemediği için savaş çıkardı

SGDF temsilcisi Ali Deniz Esen yaptığı konuşmada, tek adam diktatörlüğünün inşa edilmeye çalıştığını belirterek, “Afrin protestoları sırasında Suruç gazimiz Koray Türker gözaltına alındı. Bu saldırılar Suruç’un anısına yönelik saldırıların ilki değil” dedi.

Dev-Güç adına konuşan Ulaş Bedri, Efrin işgalinin Erdoğan rejiminin içeride yaşamış olduğu krizlerin üzerini kapatmak amacıyla olduğunu belirtti.

Öğrenci İnisiyatifi temsilcisi Roza Kahya ise, “Biz biliyoruz ki bu savaştan en çok gençler ve çocuklar etkileniyor. İçeride ve dışarıda savaş çığırtkanlığıyla gençlere karşı bir tutum sergiliyorlar. İnşa etmek istedikleri faşist düzene karşı muhalif tüm sesleri tekçi anlayışla yıldırma politikası izleyecekler. Bu da Kadıköy’de savaşa hayır diyen arkadaşlarımızın tutuklanmalarının sebebini göstermekte” dedi.

Son olarak, Kaldıraç adına söz alan Azat Aksoy, AKP’nin yönetmeme krizi içinde olduğunu söyleyerek, “Buradan gözaltında olan ve tutuklanan arkadaşlarımıza sözümüz olsun. Sokağa daha gür sesimiz ile çıkmaya devam edeceğiz. Sesimizi kısamayacaklar” dedi.

 

Günün Haberleri

More in Makale