Takip Et

Güncel

Gebze’de ailelerin nöbetine saldırı; aileler sürüklenerek gözaltına alındı

Açlık grevlerine destek vermek için Gebze Kadın Hapishanesi önünde nöbet tutmak isteyen ailelere polis bir kez daha saldırdı. Aileler polis tarafından darp edilip yerlerde sürüklenerek gözaltına alınırken, HDP Milletvekili Nuran İmir fenalık geçirdi

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle çocukları açlık grevinde olan ailelerin, Gebze M Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 9 Nisan’da başlattığı nöbet eylemi 13’üncü gününde. Hapishaneye yakın bir yerde bir araya gelen ailelere Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Nuran İmir eşlik etti.

“Vazgeçmeyeceğiz”

Hapishaneye doğru yürüyen ailelerin önü polis tarafından kesildi. Polisin “Valiliğin kararı var, bu alanda eylem yapamazsınız. Yasak” sözlerine aileler, “Biz bu konuda ısrarcıyız, eylemimizi yapmaktan vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarımızın yaşam hakkını savunuyoruz” şeklinde karşılık verdi.

Ablukaya alındılar

Bir süre devam eden tartışmanın ardından yürümek isteyen anneleri ablukaya alan polisler, HDP Gebze İlçe Eşbaşkanı Damla Bağcı ile yönetici Oktay Erol’u gözaltına aldı. Polisler HDP Milletvekili Nuran İmir’i de gözaltına almak istedi.

Gözaltların yapılması üzerine polis ablukasında bulunan aileler oturma eylemi yaptı. Gözaltına alınan arkadaşları serbest bırakılana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirten ailelere polis, “Arkadaşlarınızın ifadeleri alınacak bırakılacak” dedi.

Darp edilip gözaltına alındılar

Bir süre daha eylemlerine devam eden ailelere polis saldırdı. Polisler aileleri darp edip, yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı.

İmir fenalık geçirdi

Saldırı sırasında HDP’li İmir fenalık geçirerek yere düştü. Hastaneye kaldırılan İmir’in durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınan ailelerin ise Gebze İlçe Emniyetine götürüldüğü belirtildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler