Takip Et

Güncel

Gazi Karakolundaki işkence için soru önergesi verildi

Gazi Dersimliler Derneği’nin düzenlediği “Gağan” etkinliğine polis saldırmış ve DEDEF genel başkanı Ali Haydar Ben’inde içerisinde bulunduğu DEDEF üyeleri darp edilerek gözaltına alınmıştı. Konuya ilişkin, Dilşat Canbaz Kaya soru önergesi verdi

Yeni yıl öncesi İstanbul Gazi Mahallesi’nde Gazi Dersimliler Derneği’nin düzenlediği “Gağan” etkinliğine polis saldırmış ve DEDEF genel başkanı Ali Haydar Ben’inde içerisinde bulunduğu altı kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Gözaltında bulundukları zaman içerisinde işkence gören DEDEF üyeleri, bir basın toplantısı gerçekleştirerek durumu teşhir etmişti.

Bir günlük gözaltı sonrası çıkarıldıkları savcılıkta serbest bırakılan DEDEF üyeleri polisler tarafından işkence gördüğü ve ağır hakaretlere maruz bırakıldığı belirterek suç duyurusunda bulunmuştu. HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, konuyu Meclis gündemine taşıyarak bir soru önergesi sundu.

Dilşat Canbaz Kaya şu ifadelere yer verdi;

Yeni yılın gelişini karşılamak amacıyla çeşitli isimlerle geleneksel olarak yapılan ve Dersimliler tarafından da Gağan ismiyle anılan etkinlik ülkemizin birçok bölgesinde çeşitli dönemlerde eğlence amaçlı ve kültürel bir gelenek olarak kutlanmaktadır. Gağan Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) tarafından 28 Aralık 2019 tarihinde İstanbul Gazi Mahallesi’nde de kutlanılmak istenmiştir. Polis etkinliğin başladığı andan itibaren etkinliğe katılanlara etkinliği bitirmeleri yönünde tehditler savurmuştur. Etkinliği katılanlarla polis arasında yaşanan tartışma sonrası Dersim Dernekleri Federasyonu üyesi altı (6) kişi polis tarafından tartaklanarak gözaltına alınmış ve polis keyfi olarak havaya defalarca ateş açmıştır. Gözaltına alınanlar ertesi gün nöbetçi savcılığa çıkarılmış ve serbest bırakılmışlardır. Gözaltına alınanlar serbest kaldıktan sonra yaptıkları basın toplantısında Gazi Polis Karakolunda gece boyunca ters kelepçe ile yüzüstü bekletildiklerini, karakolda görevli polis amirlerince ölümle tehdit edildiklerini ve ağır hakaretlere maruz bırakıldıklarını ifade etmişlerdir

Önergede şu sorular yöneltildi:

1. Gazi Polis Karakolundaki işkence iddialarıyla ilgili yürütmekte olduğunuz bir soruşturma mevcut mudur? Hakkında soruşturma yürütülen polis sayısı kaçtır?

2. Gazi Polis Karakolunda son dönemde artan kötü muamele iddialarıyla ilgili söz konusu karakol hakkında yürütmekte olduğunuz bir soruşturma mevcut mudur?

3. DEDEF tarafından kültürel bir etkinlik olarak düzenlenen Gağan’a polis baskısı ve gözaltı yapılması gerekçesi nedir? Polis hangi gerekçe ile havaya ateş açmıştır?

4. Gazi Polis Karakolu bakanlığınızca en son ne zaman denetlenmiştir?

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler