Takip Et

Güncel

Gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu tutuklandı

Gözaltında olan Mezopotamya Ajansı muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu tutuklandı

İstanbul’da 29 Kasım tarihinde Beyoğlu ilçesinde bulunan ajans bürosundan çıktıktan sonra gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde savcı tarafından ifadeleri alınmayarak tutuklama talebiyle 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Hakimlikte savunma yapan Sadık Topaloğlu, üzerine atılı suçlamaları reddederek, sadece gazetecilik yaptığını söyledi. Sadık, serbest bırakılmayı talep etti. Daha sonra savunma yapan Sadiye Eser de kamu nezdinde gazeteci kimliği ile tanındıklarını söyleyerek, bulunduğu her yerde gazetecilik faaliyeti için yer aldığını belirtti. Sadiye de üzerine atılı suçlamaları reddederek serbest bırakılma talebinde bulundu.

Yapılan savunmaların ardından söz alan avukat Özcan Kılıç, “İddialar doğruluğu kesin olmayan etkin pişmanlıktan yararlanan bir kişinin beyanları tutuklamaya yetecek kadar somut delil değildir” diyerek iki gazetecinin serbest bırakılmalarını istedi.

Açılan davalar gerekçe gösterildi

Ardından mahkeme, Sadiye ve Sadık’ın “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmalarına karar verdi. Mahkeme heyeti, tutuklama gerekçesi olarak ise iki gazetecinin yurtdışı gezilerini ve haklarında daha önce açılan davaları gösterdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler