Takip Et

Güncel

Gazeteci Zehra Doğan tahliye edildi

22 Aralık 2015’te Nusaybin’de 10 yaşındaki bir çocuğun günlüğüne yazdıklarını haberleştirdiği için ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla tutuklu bulunan Zehra Doğan tahliye oldu

Doğan, 21 Aralık 2015 – 9 Aralık 2016 tarihlerinde sosyal medyada yaptığı paylaşımlar ve 22 Aralık 2015’te Nusaybin’de 10 yaşındaki bir çocuğun notlarını haberleştirdiği için 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Tahliye sonrası bianete konuşan Doğan şunları söyledi:

“Cezanın bitmesini bekliyordum, çok mutluyum. Bu süreçte bana destek olan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Tahliye olurken kapının arkasından anneleri ile cezaevinde kalan çocukların sesi geliyordu. ‘Zehra şimdi ağaçları göreceksin, çocukları, kuşları göreceksin. Zehra onların resmini bize çöz gönder’ diye seslediler. Onları hiçbir zaman unutmayacağım.”

“Sise nine’nin sağlık durumu çok kötü”

Ayrıca, kendisi ile birlikte aynı koğuşta kalan hasta mahpus Sise Bingöl’ün durumuna da dikkat çeken Doğan şu bilgileri paylaştı:

“Sise Nine, iki günde bir doktora götürülüyor. Hastane ona iki gün yatış veriyor. Hastaneden çıkartılıp sonra tekrar yine hapishaneye getiriliyor. Sağlık durumu çok kötü. Geçen gün cezaevi müdürü ona işyerlerinde, ofislerde kullanılan koltuklardan getirdi daha rahat otursun diye. Sise Nine bunun için bize dedi ki ‘bakın gördünüz mü beni çıkartmayacaklar o nedenle rahat rahat oturayım diye bu koltuğu veriler’. Sağlık durumu çok kötü. Olmasına rağmen yine de ‘Dimdik ayakta duracağım’ diyor. Herkese bu mesajı iletmemi istedi.”

“Resim yapmaya devam edeceğim”

Hapishanede sanat alanındaki farkındalığın daha da geliştiğini ve netleştiğini söyleyen Doğan, şunları vurguladı:

“Bize sanat sanki elit bir sınıfın işi gibi algılatılıyor. Oysa sanatı yapan halktır. Sanatın anlatıcısı da halktır, anlayanı da halktır. Bize hep ayrı bir zümrenin işidir sanat, resim gibi öğrettiler, dayattılar. Oysa durum tam tersidir. Sanatı var eden halk kitleleridir.

“Sanatın metalaşmadan da, ticarileşmeden de yayıldığını gördüm. Ben de bu konularda çalışmaya, resim yapmaya devam edeceğim. Sanatı metaya dönüşmeden taşıyabilir, üretebiliriz. Şimdi bana düşen yeniden resimlerime devam etmek ve sanatın taşıyıcısı olmaktır.”

Doğan, sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemde 10 yaşındaki bir çocuğun günlüğüne yazdıklarını haberleştirdiği için ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla yargılanıp ve mahkum edilmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler