Takip Et

Güncel

Gazeteci Ahmet Altan’ın cezası onandı

Tutuklu gazeteci yazar Ahmet Altan’a bir köşe yazısındaki ifadeleri gerekçe gösterilerek verilen 5 yıl 11 aylık hapis cezası onandı

“FETÖ’nün medya yapılanması aracılığıyla darbe çağrışımı yaptığı” iddiasıyla yargılandığı davada tutuklu yargılanan gazeteci yazar Ahmet Altan hakkında ayrıca haberdar.com’da 27 Haziran 2016’da kaleme aldığı ‘Ezip Geçmek’ başlıklı yazısında kullandığı ifadeler sebebiyle iki ayrı suç kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmıştı. 

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Altan hakkında yazdığı makale ile “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüte ait şiddet içeren eylem ve davranışları meşrulaştırmaya çalışmak” iddiasıyla verilen toplam 5 yıl 11 ay hapis cezası temyize götürüldüğü İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) tarafından onandı. 

Hükme rağmen tutuklandı

“FETÖ’nün medya yapılanması”na ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında önce ağırlaştırılmış müebbet hapis verilen, ardından Yargıtay’ın kararı bozması üzerine “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 10 yıl 6 ay hapis cezası verilen Altan, 3,5 yıllık tutukluluğun ardından 4 Kasım 2019’da tahliye edilmişti.  

Altan’ın tahliyesinin kaldırılması için savcılık tarafından yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine Altan, 13 Kasım günü gözaltına alınıp tutuklanmıştı.  

Hukuk hiçe sayılmıştı

Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu tutuklama işlemiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, hukuksuzluğa dikkat çekmiş ve “Ahmet Altan ara kararla değil, hükümle tahliye edilmiştir. Hükümle birlikte ilk derece mahkemeleri dosyadan el çeker. Yetki, istinaf ve Yargıtay’dadır. Ne savcı hükümle tahliyeye itiraz edebilir ne de bir ilk derece mahkemesi verilmiş hükme dokunabilir. CMK 100’de tutuklama koşulu olmayan uydurulmuş gerekçelerle tutuklama verilmiştir” itirazında bulunmuştu. 

Aynı dosyada tahliye edilen gazeteci Nazlı Ilıcak için ise herhangi bir itirazda bulunulmamıştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler