Takip Et

Güncel

Garzan Mezarlığı iş makineleriyle yıkılmış

Bitlis’te bulunan ve daha önce askerlerce tahrip edilen Garzan Mezarlığı, bölgede sokağa çıkma yasağı ilanıyla birlikte iş makineleriyle tamamen yıkıldı. Mezarlıkta bulunan PKK’liere ait 267 cenazenin ise İstanbul ATK’ye gönderildiği öğrenildi

Bitlis’te bulunan Garzan Mezarlığı, iş makineleriyle bütünüyle yıkıldı, PKK’lilere ait 267 cenaze ise savcılık talimatıyla İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Bitlis’in Oleka Jor (Yukarı Ölek) köyü kırsalında bulunan Garzan Mezarlığı’nde 267 PKK’linin mezarı bulunuyordu. Sokağa çıkma yasağının ilanıyla birlikte mezarlığa iş makinelerinin girdiği belirtildi.

Cenazeler İstanbul’a gönderilmiş!

Konuya ilişkin resmi makamlarca henüz bir açıklama yapılmazken, 2014 yılında Kobanê direnişinde yaşamını yitirmesi sonrası cenazesi aynı mezarlığa defnedilen YPJ savaşçısı Dilan Bingöl’ün babası Lezgin Bingöl, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Baba Lezgin Bingöl, “Bu mezarlık kamuoyunda ‘Garzan şehitliği’ olarak bilinmektedir. Son günlerde bu mezarlığın güvenlik güçleri tarafından yıkıldığının duyumu üzerine 18 Aralık 2017 tarihinde Bitlis Valiliği’ne yazılı bir dilekçeyle müracaat ettim. Kızım Dilan Bingöl’ün cenazesi de o mezarlıkta defin edilmişti. Verdiğim dilekçede kızımın mezarını ziyaret etmek istediğimi, o bölgede herhangi bir yasağın olup olmadığını tarafıma bildirilmesini talep ettim. Valilik yetkilileri dilekçemi jandarma bölgesi diye, jandarmaya havale etti. Ben de dilekçeyi jandarmaya bırakıp geldim. 19 Aralık 2017 tarihinde jandarmadan beni aradılar ve dediler ki ‘o mezarlıkta bulunan 267 cenaze savcılık talimatıyla çıkarılmış ve İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmiş’ denildi” dedi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler