Connect with us

Dünya

FT: NATO üyeleri arasında savaş çıkabilir

Financial Times gazetesi, başyazılarından birini Suriye’ye ayırdı ve ABD ile Türkiye’nin karşı karşıya gelebileceğini yazdı

Gazete yazısında “Sahadaki en ufak bir hesaplama hatası, NATO üyeleri arasında doğrudan savaşa neden olabilir” dedi.

FT, IŞİD’in çöküşünün yükselişi kadar istikrar bozucu olabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı;

“Geçen ay yaşananlar, bölgesel uzmanların uzun zamandır dile getirdiği uyarıları doğruladı: Bu uyarı, önce ABD’nin eski başkanı Barack Obama, ardından da Donald Trump tarafından izlenen, Suriye savaşına yönelik tek odaklı bir yaklaşımın – yani sadece IŞİD’i yok etmeye odaklanmanın- dar görüşlülük olduğu yönündeydi. Geri çekilmek zorunda kalan IŞİD savaşçıları, şehirlerin dışında az sayıda cebe sıkıştı.

Fakat geçtiğimiz ay, savaşın en öldürücü ve tehlikeli olduğu aylardan biriydi. İsrail, İran mevzilerini ve İran destekli paramiliterleri havadan vurdu; ABD destekli Suriyeli isyancılara yaklaşan Rus paralı askerleri Amerikan hava saldırılarında öldü; ve Türk ordusu, Washington tarafından desteklenen Kürt milisleri sınırından uzaklaştırmak için Suriye’ye girdi. Bu esnada Beşar Esad, 2013’ten bu yana hükümet kuşatması altında olan, muhaliflerin kontrolündeki Guta’ya bomba, roket ve havan topu yağdırdı.”

En ufak hesap atası NATO üyeleri arasında savaşa neden olur

ABD’nin Suriye’de sergilediği tutumundaki çelişkilerin artık sürdürülemez olduğu yorumunu yapan gazete, “Washington başlangıçta Kürt milisleri destekledi çünkü onlar IŞİD’e karşı en etkili yerel güçtü. Ancak Ankara onları PKK ile eş görüyor. Sahadaki en ufak bir hesaplama hatası, NATO üyeleri arasında doğrudan savaşa neden olabilir” uyarısında bulundu.

“Moskova’nın bu karmaşa içindeki kana bulanmış yatırımının zararını nasıl telafi edeceğini bile görmek güç. Geçen yıl Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zafer ilan edecek kadar kendinden emindi. Ancak Suriye şu an yönetilemez bir halde ve hayatta kalabilmesi, Moskova ve Tahran’a hiç olmadığı kadar bağlı” diyen Financial Times, “Bu patlamaya hazır ortam içinde, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ateşkes kararı olumlu, ancak yara bandı olmaktan öteye geçemiyor ve o bandın ne kadar yapıştığı da meçhul. Uluslararası bir forumun kabul edeceği daha uzun süreli bir ateşkes olmadığı sürece, bu karar tansiyonu düşürmekte çok az etkili olur” ifadelerini kullandı. Gazete, “Tüm bunlar, iç savaşın yedinci yılında Suriye’den geriye kalanları da bölgesel bir yangın yerine dönüştürme tehlikesi taşıyor” yorumunu yaptı.

 

Günün Haberleri

More in Dünya