Connect with us

Kadın

Fransa’da kadınların yüzde 70’i cinsel saldırıya sessiz kalıyor

Fransız Kamuoyu Araştırmaları Enstitüsü (IFOP) tarafından yapılan “Cinsel şiddet” konulu araştırmanın sonuçları France Info’da yayınlandı. Yapılan araştırmaya göre cinsel saldırıya maruz kalan kadınların yüzde 70’i bu duruma sessiz kalıyor

Fransa’da Jean-Jaures Vakfı tarafından Fransız Kamuoyu Araştırmaları Enstitüsüne (IFOP) yaptırılan “Cinsel şiddet” konulu araştırmanın sonuçları France Info’da yayınlandı. Araştırma sonuçlarına göre, kadınların yüzde 12’si hayatları boyunca en az bir kere cinsel saldırıya maruz bırakıldığı, çocuklarda ise yüzde 43’ünün cinsel istismara maruz bırakıldığı, yüzde 50’sinin cinsel içerikli hakaret ve cinsiyetçi söylemlerle karşılaştığı, yüzde 58’inin de cinsel tacize maruz bırakıldığı belirtildi.

Araştırmayı yürüten vakfın yöneticisi psikiyatrist Michel Debout, Fransa’da İkinci Dünya Savaşı sonrasında cinsel saldırı ve tacizlerin azaldığına dair yaygın bir düşünce olduğunu ancak bunun gerçek hayatta karşılığının bulunmadığının altını çizdi. Michel,  “Görünen o ki bu sayı arttı. Bu kadar fazla tecavüz vakasının yaşanması ve bunların yargıya çok az bir oranda intikal etmesi üzerinde durulmalıdır” ifadesini kullandı.

Sosyolog Alice Debauche de 1950’li-60’lı yıllarda cinsel şiddet ve istismarın toplum gözünde sıradan bir durum sayıldığını, son dönemde ise özellikle çocuklar ve yeni neslin, cinsel taciz ve istismara karşı daha duyarlı hale geldiğini, bu durumu kabullenmediğini söyledi.

Araştırmaya göre, cinsel saldırı ve istismara maruz bırakılanların çok büyük bir oranının saldırganları tanıdığı, çok az bir kısmının suç duyurusunda bulunduğu, yüzde 70’e yakınının bu durumu kimseyle paylaşmadığı kaydedildi.

Öte yandan Fransa’da cinsel şiddet ve saldırıya maruz bırakılan kadınların tedavisi için ülke çapında donanımlı doktor sayısının da oldukça yetersiz olduğu vurgulandı.

Günün Haberleri

More in Kadın