Takip Et

Dünya

Fransa’da kadınlar haşema yasağına karşı eylemde: “Ayrımcı politikalara ve önyargılara karşı çıkmalıyız”

Fransa’da, siyasal islamın sembolü olarak görülen ve laiklikle bağdaşmadığı gerekçesiyle yetkililer tarafından giyimi engelleniyordu. Kadınlar ‘haşema’ yasağına karşı çıkmak için eylem düzenledi

Fransa’da bir grup aktivist kadın ‘haşema yasağını protesto etmek için Grenoble kentinde halka açık yüzme havuzlarına girerek yüzme eylemi düzenledi.

Kentteki Jean Bron isimli yüzme havuzuna haşemalarla giren kadınları havuzdaki diğer kişiler alkışlayarak eyleme destek verdiler. Söz konusu havuzda, gruptaki Müslüman kadınlar haşema ile havuzdaki girdikleri için görevliler tarafından durdurulmak istendi. Tüm engellemere rağmen havuza giren ve bir saat kadar yüzen kadınlara diğer yüzücüler tezahürat ve alkışlarla destek verdi. Kadınların daha sonra polis tarafından sorguya çekildiği ve 35 euro para cezası ödediği belirtildi.

Ayrımcı Politikalara ve Ön Yargılara Karşı Çıkmalıyız

BBC’ye konuşan eylemcilerden, Hassiba ve Latifa diğer vatandaşlarla eşit haklara sahip olduklarını savundu:

“Bizim bir rüyamız var; o da diğer vatandaşlar gibi havuzlarda eğlenmek ve çocuklarımızla her yere gidebilmek. Özellikle de Grenoble yazları bu kadar sıcakken. Fransa’da kamu hizmetlere erişimde sivil haklarımızdan yoksun bırakıldığımız için ayrımcı politikalara ve önyargılara karşı çıkmalıyız”

Facebook’ta paylaşım yapan Vatandaş İttifakı grubu bu kampanyanın Mayıs 2018’de başladığını ve 600’den fazla Müslüman kadının Grenoble belediye başkanına kuralları değiştirmesi için dilekçeye imza attığını açıkladı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler