Takip Et

Dünya

Fransa’da bir ilk, Macron “Sarı Yelekliler” için referandum düzenleyecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, akaryakıt zamlarına karşı Kasım 2018’de başlayan ve tüm ülkeye yayılan Sarı Yelekliler protestoları karşısında referanduma hazırlanıyor

 Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, akaryakıt zamlarına karşı Kasım 2018’de başlayan ve tüm ülkeye yayılan Sarı Yelekliler protestoları karşısında referanduma hazırlanıyor. Fransız basını Macron’un, ülkenin sorunlarının geniş katılımlı bir platformda konuşulabilmesi için başlattığı ‘Büyük Müzakere’ adlı süreci bir referandumla sonlandırmak istediğini yazdı.

Haftalık Journal du Dimanche dergisinin hükümete yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, referandumda birden fazla sorunun yer alacak. Referandumda, ‘Parlamentodaki milletvekili sayısı azaltılmalı mı?’, ‘Milletvekillerinin görev süreleri kısaltılmalı mı?’ gibi soruların yanı sıra sosyoekonomik konularla ilgili meselelerin de yer bulabileceği belirtiliyor. Bu tür bir referandum, Fransa tarihinde bir ilk olacak. Haberde, Macron’un ‘Fransa halkına talepleri dinleyen Cumhurbaşkanı’ imajı vermek istediği belirtildi.

‘Oy pusulaları sipariş edildi’

Habere göre, oy pusulaları için siparişlerin şimdiden verilmiş durumda. Buna göre referandum, halkın Avrupa Parlamentosu seçimleri için zaten sandığa gideceği 26 Mayıs’ta düzenlenebilir.

Sarı Yelekliler eylemler, ülkedeki akaryakıt zamlarını protesto ile başlamış ancak daha geniş yelpazede sosyal hak taleplerinin yanı sıra hükümetin politikalarına karşı tepkinin de dile getirildiği gösterilere dönüşmüştü. Eylemler Macron’u çok sayıda politikasından geri adım atmaya zorlamıştı. Ancak polisin göstericileri dağıtmak için biber gazı, plastik mermi ve TOMA’lara başvurması Macron’a desteğin hızla azalmasına yol açmıştı. Sarı Yelekliler hareketinin liderlerinden Jerome Rodrigues, geçen hafta düzenlenen gösterilerde plastik mermiyle vurulmuş ve bir gözünü kaybetmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un 10 Aralık 2018’de Sarı Yelekliler protestolarının ardından yaptığı ulusa sesleniş konuşmasını Elysee Sarayı’nın ‘Altın Oda’sından gerçekleştirmesi de tepki çekmişti. (BBC Türkçe)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler