Connect with us

Dünya

Florida’daki silahlı katliamın ardından şirketler silah lobisi NRA’dan çekiliyor

ABD’deki en büyük silah lobisi olan National Rifle Association (Ulusal Silah Birliği, NRA) ile ilişkisi bulunan şirketlerden bazıları, boykot çağrıları üzerine NRA ile ilişkilerini kesmeye başladı

ABD’deki en büyük silah lobisi olan National Rifle Association (Ulusal Silah Birliği, NRA) ile ilişkisi bulunan şirketlerden bazıları, boykot çağrıları üzerine NRA ile ilişkilerini kesmeye başladı. Bu şirketler arasında NRA üyelerine indirim sunan Hertz, National, Avis, Budget ve Enterprise araç kiralama şirketleri de var.

Florida’da 17 kişinin yaşamını yitirdiği okul saldırısının ardından silahların daha sıkı denetlenmesi gerektiği yönünde çağrılar artmıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Florida’nın Cumhuriyetçi valisi Rick Scott, silah sahibi olmak için gereken minimum yaşı 18’den 21’e çıkarma çağrısını desteklediğini açıkladı. Saldırıdan önce Scott, NRA’nın bir müttefiki olarak görülüyor ve silah sahibi olmaya yönelik herhangi bir zorlaştırıcı adıma karşı çıkıyordu. Fakat okul katliamından kurtulan öğrencilerin baskısı üzerine Scott da böyle bir adım atmak zorunda kaldı.

Boykot nasıl başladı?

Saldırının ardından eylemciler NRA’ya baskı yapmak için NRA üyelerine indirim yapan veya başka faydalar sağlayan şirketleri hedef almaya başladı. Sosyal medyada bu şirketlerin paylaşımlarına #BoycottNRA (NRA’yı boykot et) etiketiyle yorum yaparak onlara baskı uyguladılar.

Hedef alınan şirketler arasında kargo şirketi FedEx ve NRA’in televizyon programlarını yayınlayan Amazon da bulunuyor.

Günün Haberleri

More in Dünya