Takip Et

Dünya

Finlandiya’dan sonra Norveç’te Türkiye’ye silah ihracatını durdurdu

Türkiye’nin Rojava’ya başlatmış olduğu askeri işgal saldırsına tepki olarak silah ihracatını durdurma kararı alan Finlandiya’dan sonra Norveç’te Türkiye’ye silah ihracatını durdurdu

Türkiye’nin Rojava’da başlatmış olduğu askeri işgal saldırısına tepkiler sürüyor. Finlandiya silah satışını durdurma kararı aldıktan sonra Norveç’te silah satışını durdurma kararı aldı.

Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide “karmaşık” ve çok hızla değişen durum nedeniyle  Türkiye’ye silah ve teçhizat ihracatında Oslo’nun yeni onay vermeyeceğini açıkladı.

Bakan Soreide, Türkiye’ye silah ihracatının durdurulmasının “ihtiyati tedbir” olduğunu belirtti. Soeide, Türkiye’ye silah ve teçhizat ihracatı için verilen mevcut izinlerin de yeniden değerlendirileceğini kaydetti.

Türkiye gibi NATO üyesi olan Norveç, 2018 yılı verilerine göre Türkiye’ye yaklaşık 6 milyon euro değerinde silah satışı gerçekleştirmişti.

Finlandiya da silah ihracatını durdurmuştu

Finlandiya hükümeti de Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri operasyonunu kınayarak, Türkiye’ye yönelik silah ihracatını durdurma kararı almıştı.

Kaikkonen, Türkiye’ye yönelik silah ihracatı lisanslarının onaylanmayacağını ve var olan lisansların da yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

2018 yılında Finlandiya toplam 128 milyon euro değerinde silah ihracatı yapmıştı. Finlandiya’nın en çok silah ihracatı yaptığı üç ülke ise sırasıyla Polonya, Türkiye ve İsveç’ti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler