Takip Et

Güncel

Filmmor Kadın Filmleri Festivali başladı

Mersin Kadın Emeği Kolektifi’nin desteklediği 17’nci Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali başladı

Mersin Kadın Emeği Kolektifi’nin desteklediği 17’nci Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali başladı. 

Filmmor Kadın Kooperatifi tarafından düzenlenen 17’nci Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, İstanbul ve İzmir’in ardından Mersin’de izleyiciyle buluştu. Birçok kadının katıldığı festival, Yenişehir Belediyesi çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleşti.  Festival öncesi kadınlar kısa konuşmalar yaptı. 

Mersin Kadın Emeği Kolektifi’nin destek verdiği festivalin açılışında konuşan kolektif üyesi Derya Narlı, kadınların güçlenmesi, sesini yükseltmesi ve daha iyi bir şekilde örgütlenmesi için çalıştıklarını bu nedenle bu festival kapsamında 4’üncüsünü gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Narlı, tüm kadınları yürüttükleri mücadeleye çağırdı. Filmmor Temsilcisi Melek Özman da, kadın mücadelesini daha fazla görünür kılmak için daha fazla etkinlikler yapacaklarını ifade etti. 

2 gün sürecek olan festivalde gösterimler yapılacak. Festival bünyesinde film gösterimlerinin yanı sıra bir forum da düzenlenecek.

Gösterimleri yapılacak filmler şunlar: Sandalye Kapmaca / The Chairs Game, Biri Şarkı Söylüyor Diğeri Söylemiyor / One Sing The Other Doesn’t, Mâzi / Retrospekt, Ursula K. Le Guin’in Dünyaları / Worlds of Ursula K. Le Guin, Prenses Model / Princess Ball Gown, Demir Leydi / Iron Lady, Kutlama / Celebration, Zig Zag / Zig Zag, Sokaklar Bizim / Our Street, Sam’in Rüyası / Sam’s Dream, Kornea İkilisi / Cornea Duo, Güven / Trust ve Bu Ne Güzel Demokrasi! / What a Beautiful Democracies. 

Etkinlik, 14 Nisan günü 17.00’de gösterimi yapılacak.

“Bu Ne Güzel Demokrasi!” filminin ardından Hülya Gülbahar, Nesrin Nas ve Pelin Erda’nın konuk olacağı “Kadınların Seçimi; Yerel Adımlar, Geniş Alanlar” başlıklı bir forumla, festivalin Mersin ayağı sona erecek. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler