Connect with us

Güncel

Filiz Kerestecioğlu: Türkiye’yi rehin almak istiyorlar

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu son çıkarılan KHK’lara ilişkin “Nasıl bizi tasfiye etmeye çalıştılarsa milletvekillerimiz rehin alındıysa şimdi tüm Türkiye’yi rehin almak istiyorlar” dedi

Son çıkarılan KHK’larla ilgili Meclis’te basın toplantısı düzenleyen HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, “KHK ile çıkarılan yasalar Meclis’ten kaçırılıyor” dedi.

Kerestecioğlu, bugüne kadar 30 KHK’dan yalnızca 5 tanesinin Meclis’e getirildiğini söyledi. Ülkenin KHK’larla yönetildiğini, getirilen düzenlemelerin OHAL’le alakasının olmadığını söyleyen Kerestecioğlu “Nasıl bizi tasfiye etmeye çalıştılarsa milletvekillerimiz rehin alındıysa şimdi tüm Türkiye’yi rehin almak istiyorlar” diye konuştu.

“Korku iklimi yaratma maddesi”

Paramiliter güçlere yargı dokunulmazlığı veren KHK’nın 121’inci maddesini eleştiren Kerestecioğlu,”Sivillerin işleyecekleri suçlara yargı muafiyeti getiren 121. madde bir korku iklimi yaratma maddesidir. Şu andaki hukuk sistemimizi geriye, arkaya, yana, nereye yürütürlerse yürütsünler, kimsenin yargıdan muaf olmasına izin vermez. Herkes de ayağını ona göre denk alsın. Uluslararası sözleşmeler Anayasa hükmündedir ve ne yaptıklarının farkında olmayan kişilerin yazdıkları bir kararnameyle ortadan kaldırılamaz.” dedi.

“Dağ fare doğurdu”

KHK’yla birlikte “tek tip kıyafet” dayatmasına da tepki gösteren Kerestecioğlu, “Ülkeyi tek tipleştirmek nasıl isteniyorsa cezaevlerinde de bunu yapmaya çalışıyorlar. Cezaevlerinde bu isyanların nasıl yükseldiğini ve bütün topluma yayıldığını çok iyi biliyoruz. O dönemin tanığıyız. Aynı şeyleri yaşatmaya kimsenin hakkı yok. Bu kişilik haklarına müdahaledir. Ceza zaten cezadır ama bir daha verilen cezanın üzerine ceza vermeye çalışmak intikamcılıktır. Bunun adı da hukuk değildir. Biz bir KHK geleceğini biliyorduk, taşeronlar ilgili düzenlemelerden bahsediliyordu. Ama dağ fare doğurdu. Kamuyu kapsamayan bir düzenleme getirildi. 2002’den beri taşeron sistemini kalıcılaştıran AKP’dir. Biz dedik ki ‘Meclis var’. Taşeron sistemini getireceksiniz Meclis’e getirin’ Ama bizden kaçırdılar. Meclis tatil olur olmaz da KHK çıktı” dedi.

Günün Haberleri

More in Güncel