Takip Et

Dünya

Filistin’de İsrail askerleri dokuz yaşındaki çocuğu okulda gözaltına aldı

İsrail’in işgal altında tuttuğu Batı Şeria’daki insan hakları ihlalleri derinleşiyor. Son olarak, dokuz yaşındaki bir çocuğun ilkokulu basılarak gözaltına alınması tepki çekti

Doğu Kudüs ve Golan Tepeleri’ndeki işgali ABD’de Donald Trump yönetimince ‘egemenlik’ olarak tanınan İsrail’in, işgal altında tuttuğu bir diğer bölge olan Batı Şeria’daki insan hakları ihlalleri sürüyor. Son olarak, İsrail askerlerinin Batı Şeria’nın El Halil kentinde bir okul basıp dokuz yaşındaki bir çocuğu gözaltına alması tepki çekti.

Sosyal medyada yayılan görüntülerde, dokuz yaşındaki Zein Idris okulu basılarak gözaltına alınıyor. İdris’in yedi yaşındaki kardeşi Taim ise ilkokul öğretmenlerinin direnişi sırasında sıraların altına saklanarak kurtuluyor. Bu sırada askerlerden biri, direnen bir öğretmeni kolunu kırmakla tehdit ediyor.

Askerlerin, çocukları taş atmakla suçladığı belirtiliyor. Bununla birlikte, çocuğun, 17 Mart günü Salfit bölgesinde bir İsrail askerinin öldürüldüğü saldırıyı düzenlediği iddia edilen ve kendisi de 19 Mart’ta İsrail askerleri tarafından öldürülen Ömer Ebu Leyla’nın erkek kardeşi olduğu da öne sürülüyor.

Zein kısa süre sonra serbest bırakılırken, CNN International’a konuşan Batı Şerialı insan hakları savunucuları öfkeliydi. Dokuz yaşındaki çocuğun okuldan götürüldüğü görüntüleri çeken Arif Caber, “En tehlikeli şey şu ki, çocukları tutukları normalleşiyor” tepkisini gösterdi.(Duvar)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler