Takip Et

Dünya

Filipinler Hükümeti, Yeni Halk Ordusu ile barış müzakeresi başlatma talebinde bulundu

Filipinler Hükümeti, Filipin Komünist Partisi’nin silahlı kanadı Yeni Halk Ordusu ile barış müzakereleri yürütme talebinde bulundu. Filipinlerde, Yeni Halk Ordusu 51 yıldır halk savaşı veriyor

Filipinler’de hükümet, Filipinler Komünist Partisi’nin 51 yıldır halk savaşı yürüten silahlı kanadı Yeni Halk Ordusu ile yeniden barış müzakereleri yürütme talebinde bulundu.

Filipinler Komünist Partisi’nin kurucu önderi Jose Maria Sison, Filipinler Devlet Başkanı Rodirgo Duterte’nin müzakereler için Çalışma Bakanı Silvestre Bello’yu, kendisinin siyasi mülteci olarak yaşamakta olduğu Hollanda’ya göndereceğini söylemesi üzerine bir açıklama yayınladı.

Açıklamada Filipinler’de devrimci hareketin barış müzakerelerinden anladığı ile hükümetin anladığı arasındaki farka vurgu yapan Sison, hükümetin ilk başta hiçbir ön koşul olmadan müzakerelere başlamayı teklif ettiğini ancak sonrasında Yeni Halk Ordusu’nun halk savaşına ara vermesi gibi bir şartın eklendiğini ifade ederek bunun kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Ne olmuştu?

Hükümet ile Yeni Halk Ordusu arasındaki 2016’da başlatılan son barış müzakereleri, Haziran 2018’de hükümetin Yeni Halk Ordusu’nu temsil eden müzakerecileri tutuklaması, 360 ve 374. Kararnameler ile Filipinler Komünist Partisi ile Yeni Halk Ordusu’nu terör listesine alması ve 70. Doğrudan Karar ile barış müzakereleri yerine tamamıyla askeri yöntemlere geçiş yapması sonucu sona ermişti.

Yeni Halk Ordusu ile Filipinler hükümeti, 1986 yılından beri aralıklarla barış görüşmeleri yürütüyor ancak bu görüşmeler genellikle hükümetin dönemsel ihtiyaçları için başlatıldığı gibi, Amerikan emperyalizminin baskısı ve Filipinler hükümetinin Yeni Halk Ordusu’nda dağınıklık ve zayıflık yaratma çabaları sonucu sona erdiriliyor.

Filipinler’de “meczup” devlet başkanı Rodrigo Duterte, yine bu doğrultuda başlatılan barış görüşmelerini sonlandırıp Filipinler ordusuna açık açık insanlık ve savaş suçları işleyerek Yeni Halk Ordusu gerillalarını katletme çağrısında bulunmuştu.

“Onları istediğiniz şekilde öldürün ve suçu bana atın.”, “Kadın gerillaları vajinalarından vurun” gibi şahsını mükemmel yansıtan sözler sarf eden Duterte’nin generalleri, Yeni Halk Ordusu’nu bir yıl içerisinde yarı yarıya ve iki yılda da tamamen yok edeceklerini söylemiş, iki yıllık sürecin sonucunda da Yeni Halk Ordusu, devletin tırmanan baskı ve saldırıları karşısında halkın çok daha yüksek düzeylerde kendi saflarına katılmakta olduğunu belirterek Filipinler ordusuna “teşekkür” etmişti. (Gazete Yolculuk)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler