Takip Et

Güncel

Fikret Başkaya: Kayyumlara karşı daha radikal muhalefet gerekli

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 3 büyükşehir belediyesine kayyum atamasını Kürtlere yönelik bir operasyon olarak değerlendiren Doç. Dr. Fikret Başkaya, muhalefetin kayyumlara karşı daha radikal olması gerektiğini belirtti

 Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 3 büyükşehir belediyesine kayyum atamasını değerlendiren Doç. Dr. Fikret Başkaya, kayyum atamalarının Kürtleri engellemek için tehdit olarak kullanıldığını vurgulayan Başkaya, “Kayyum atamalarının hukuka uygunmuş gibi tartışmalarının hiçbir doğruluğu yok. Kürt hareketini bitirmeye yönelik bir operasyondur. Bunu bilmek lazım” dedi. 

Kürt Düşmanlığı Rejimin Kendini Yeniden Diriltmenin Bir Aracı

Kayyum atamalarının devletin Kürt sorununu çözmeye yönelik bir niyetinin olmadığının da göstergesi olabileceğini belirten Başkaya, “Bu rejim Kürt düşmanlığı üzerinden kendini var eden bir rejimdir. Yüzyıldır bunu yapıyor. Yüzyıldır Kürt sorununu çözmemek için her fırsatı değerlendiriyor. Bu rejim halktan gelen hiçbir talebi kabul etmez. Bunu neden yapmaz? Çünkü kutsal devletin büyüsünün bozulacağını düşünür. Bugüne kadar halktan gelen hiçbir talebi olumlu yanıt vermiş değil. Kürt düşmanlığı rejimin kendini yeniden diriltmenin bir aracı. Onun için bütün fırsatları değerlendiriyor” ifadelerini kullandı. 

  Radikal Muhalefet Gerekiyor

Öcalan’ın barış talebinin önemsenmesi gerektiğini altını çizen Başkaya, Öcalan’ın barış talebini dikkate almamanın abeste iştigal olacağını söyledi. Türkiye’de barış ve demokrasi için rejimin değişmesi gerektiğin ifade eden Başkaya sözlerini şöyle tamamladı: “Onun için kayyumlara karşı daha radikal bir muhalefet gerekiyor. İkirciliğe düşmeyen bir muhalefete ihtiyaç var. Adına layık bir muhalefet gerekiyor. Sanırım onun koşulları yavaş yavaş oluşmaktı. O açıdan iyimser olabiliriz. Çünkü insanlar soru sorma yeteneklerini ortaya koymaya başladı.”  (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler