Takip Et

Güncel

Fikret Başkaya beraat etti

Başkaya, bir yazısı nedeniyle yargılandığı davada ‘Terörle Mücadele Kanunu, ‘ifade özgürlüğüyle mücadele kanunu’ olarak değiştirilsin’ dedi. Mahkeme beraat verdi

Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı Başkanı ve Özgür Üniversite Kurucusu Fikret Başkaya hakkında, ‘Asıl terör devlet terörüdür’ başlıklı yazısı nedeniyle ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması bugün Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Savcı, önceki duruşmada Başkaya hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istediği mütalaasını yineledi. Bunun üzerine Başkaya, esas hakkındaki savunmasını yaptı.

Muhalifleri şeytanlaştırmanın, etkisizleştirmenin bir yoludur

“Terörle mücadele bir kötülüğü def etmekten çok, sınırlı hak ve özgürlükleri yok etmenin, siyasi muhalifleri şeytanlaştırmanın, etkisizleştirmenin bir yoludur. Terör örgütü peydahlayıp onunla mücadele üzerinden başka amaçlar gerçekleştirmek emperyalist pratiğidir.

‘Bu dava, bahane yapılarak açılmıştır”

Başkaya, “İlk duruşma yaptığım savunma esas olmak kaydıyla bazı hususlara açıklık getirmek isterim. Türkiye’de muhalif olmak terörist olmanın koşulu. Geçen yıl hal esnafı terörist ilan edildi. Bu dava söz konusu yazıda terör örgütü propagandası olduğu için değil, dava açmak için bahane yapılmıştır. Benim yazımın hiçbir yerinde terör örgütü propagandası yoktur. İfade özgürlüğünü yasaklayan rejim kısa vadede kendini kurtarsa da kendi ayağına sıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Entelektüelin varlık nedeni sorgulamaktır

Şeylerin gerçeğine nüfuz etmenin yolu onları sorgulamaktan, adlarıyla çağırmaktan geçer. Entelektüelin varlık nedeni sorgulamaktır. Sınıflı toplumlarda her zaman gerçeği söylemenin bir bedeli vardır ve bu bedeli de entelektüeller öder.”

Soruşturma aşamasında yaşanan hukuksuzlukları iddia makamı önemsemedi

Başkaya’nin avukatı Levent Kanat, “Soruşturma aşamasında yaşanan hukuksuzluklar iddia makamı tarafından önemsenmemiş. Düşünce cezalandırılıyor. Fikret Başkaya’nın gözaltına alındığı günden soruşturma sonuna kadar yaşanan her şey hukuksuz.  Bu hususlar iddia makamı tarafından görülmemiştir. İsmi geçmeyen bir örgütün propagandası yapıldığı iddia ediliyor” dedi.

Çözüm sürecinde suç olmayan sözler şimdi cezalandırılıyor’

Av. Öztürk Türkdoğan, çözüm sürecinde suç olmayan pek çok şeyin şimdi suç sayıldığını belirtti. Türkdoğan, “Devlet şiddete dayalı olarak sorunları çözmek istiyor ama kanunlar değişmediği halde aynı sözler şimdi suç olarak tanımlanıyor ve cezalandırılıyor” dedi.

Türkdoğan, TMK 7. Maddenin infazının da çok ağır olduğunu belirterek, 5 yıl ceza verilmesi durumunda Başkaya’nın 3 yıl 7.5 ay hapis yatacağını hatırlattı. Türkdoğan, “Burada adalet, eşitlik, hakkaniyet nerede?” diye sordu.

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme heyeti karar için duruşmaya ara verdi.

Beraat etti

Kararını açıklayan mahkeme, suç unsuru oluşmadığını belirterek Başkaya’nın beraatine karar verdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler