Connect with us

Güncel

Ferhat Encu: Bize düşen boyun eğmemektir

Roboski Katliamı’nda kardeşi ve 9 kardeşini yitiren HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, hapishaneden bir mektup yollayarak “Bize düşen zalime ve kötülüğe boyun eğmemektir. Umudu ve direnişi büyütmektir” dedi

Kandıra F Tipi Hapishanesinde bulunan Ferhat Encu, Roboski katliamının 6’ncı yıl dönümüne ilişkin bir mektup yazdı. Mektubunda, “Her katliamda olduğu gibi Roboski’de de failler aklandı ve terfi ettirildi” diyen Encu, Roboski’nin kendileri açısından karanlık bir noktası kalmadığını ifade etti.

Sorumlular yargılanmalı

Sorumluların yargılanmasını beklediklerinin altını çizen Encu, şöyle devam etti: “6 yıldır Roboski aileleri öncülüğünde halkımız ve insan hakları savunucuları bunun mücadelesini vermektedir. Bu adalet ve vicdan mücadelesi verenler hakkında bugüne kadar sayısız soruşturma açılmıştır. Birçok kişi tutuklanmış ve para cezasına çarptırılmıştır. Tüm bu baskı ve hukuksuzluklar ile birlikte Roboski Katliamı’nın sorumlularını yargılamayanlar 4 Kasım’da halkın iradesine darbe vurarak beni tutuklamıştır

Kürtlerin ve muhaliflerin canı söz konusu olduğunda iktidar ve yargı aynı zihniyet doğrultusunda hareket ediyor. Tarihte bunun sayısız örneği mevcuttur. Uğur Kaymaz’dan, Ceylan Önkal’a, Ali İsmail Kokrmaz’dan, Berkin Elvan’a, Hrant Dink’ten, Tahir Elçi’ye kadar bu böyle sürmüştür. Çünkü devlet anlayışında insanı yaşatma yoktur. Devleti yaşatma vardır. Bu sakat bir anlayıştır” diye belirtti.

Bize düşen boyun eğmemektir

Tüm bunlara rağmen kendilerine düşenin, hukuksuzluk ve zorbalığa karşı haykırmak olduğunu söyleyen Encu, devamında şunları dile getirdi: “Bize düşen zalime ve kötülüğe boyun eğmemektir. Umudu ve direnişi büyütmektir. Çünkü direniş vicdandır, ahlaktır. Demokratik bir haktır. Bu inançla bir kez daha Roboski Katliamı şahsında tüm katliamlarda yaşamlarını yitirenleri sevgi ve özlemle anıyorum. Bu katliamları gerçekleştirenleri lanetliyorum.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel