Takip Et

Kültür-Sanat

Feminist Ayizi Yayınevi kapanıyor

Ayizi Yayınevi kurucularından Aksu Bora feminist yayınevinin kapanacağını açıkladı. Yayınevi, şu ana kadar kadınların kaleme aldığı 63 kitabı okurla buluşturmuştu

 Ayizi Yayınevi, Eda Çakmak’ın kaleme aldığı Kural Tanımayan Bir Moda Kılavuzu isimli kitabı yayınlayarak yayın hayatına son verdi. Feminist yayınevinin kurucularından Aksu Bora, yaptığı açıklamayla yayınevinin kapandığını duyurdu.

Bundan dokuz yıl önce Ankara’da kurulan yayınevi, kadın yazarların kitaplarını okuyucu ile buluşturduğu için feminist yazını takip edenlerin ortak noktasıydı. Yayınevi, şu ana kadar kadınların kaleme aldığı 63 kitabı okurla buluşturdu.

Yayınevini ekonomik nedenlerle kapatmak zorunda kaldıklarını belirten Bora, “Matbaa çalışanlarından kağıt sektörüne kadar herkes ekonomik süreçten etkilendi. Biz de, kitap yayınlayamaz hale geldik. Bu koşullar altında yayınevini sürdüremeyeceğimiz için kapatma kararı aldık. Elimizdeki kitaplar bitene kadar satışımız devam edecek. Yeni kitap basmayacağız” dedi.

Yayınevinin şimdiye kadar yazılarını yayınlatmakta zorluk çeken veya yayınevlerine ulaşmayan kadınların kitaplarını yayınladığını hatırlatan Bora: “Biz kadınları yazma konusunda yüreklendiren, cesaretlendiren bir yerde durduk. Bu nokta üzerinden kitaplarını yayınladık. Yayınevimiz kapansa da kadınlara yine yazmaktan vazgeçmeyin diye sesleniyoruz” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Bianet)

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler