Takip Et

Güncel

Fatma Şengül’ü katleden erkeğe ‘tahrik indirimi’

İstanbul Maltepe’de aynı iş yerinde çalıştığı Fatma Şengül’ü katleden Zeynel Akbaş’ın yargılandığı davada mahkeme heyeti, sanığa ‘tahrik indirimi’ uygulayarak 18 yıl hapis cezası verdi

İstanbul Maltepe’deki Gülensu Mahallesi’nde 30 Mart sabahı işe gitmek için çıktığı evinin önünde, aynı iş yerinde çalıştığı Zeynel Akbaş tarafından katledilen Fatma Şengül’ün davasının ikinci duruşması Kartal 4.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Zeynel Akbaş’ın hazır edildiği duruşmaya, katledilen Şule Çet’ in abisi Şenol Çet ve katledilen Merve Kotan’ın ablası Esra Kotan da katıldı. 

Duruşmaya tarafların avukatları ve aileleri katılırken, takip etmek için gelen kadınlar ise salona alınmadı.

‘Gerekli en ağır ceza verilmeli’

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, ilk olarak söz alan Fatma’nın ailesinin avukatı Aylin Mert, Fatma’nın işkence edilerek katledildiğine dikkat çekerek, sanığın en ağır cezayı almasını istedi. Aylin, “Sanığın avukat eşliğinde savcılıkta verdiği ifadeleri tamamen çelişkilidir.  Bu ifadelerle kendini ele veriyor. Sanığın ilk duruşmada verdiği ifadenin de tamamen gerçeğe aykırı olduğu ortadadır. Fatma’nın çocukları Açelya ve Koray’ın hatta çevredeki tanıkların ifadeleri de sanığın iddialarını çürütür mahiyette. Sanık, Fatma’nın işe gidiş-dönüş saatlerini bilmektedir. Sanık, Fatma’nın işe gidiş saatini planlayarak, yanında götürdüğü silah ve birçok fişek ile Fatma’nın evinin önünde beklemiştir. Sanık aynı zamanda Fatma’nın kanser hastası olduğunu bilmesine ve cinayet sonrası Fatma’nın yanına yaklaşıp tekrar ateş açması yaşanan cinayetin canavarca hisle ve tasarlanarak yapıldığını göstermekte. Bizler İstanbul Sözleşmesi gereği sanığa ‘tahrik indirimi’ gibi indirimler uygulanmadan gerekli cezanın verilmesini istiyoruz. Bugün burada bir araya gelen tüm kadınlar sizden bunu istiyor. Aksi durumda kadın katliamları sürecek” dedi.  

‘Yüksek tansiyonum ve astımım var, kendimi kaybettim’

Avukatların savunması ardından sanık Zeynel Akbaş ifadesine geçildi. Zeynel, yaşanan katliamı tansiyon rahatsızlığına dayandırarak, tahliyesini talep etti. 

‘Tahrik indirimi uygulanmasını talep ediyorum’

Ardından savunma yapmak üzere sanığın avukatı Özgür Kayacı söz aldı. Ceza mahkemesinin amacının maddi gerçeği araştırmak olduğunu söyleyen Özgür, yaşanan katliamı, tarafların husumetli oluşuna dayandırdı. Özgür ayrıca sanık hakkında ‘tahrik indirimi’ talebinde bulundu. 

Sanık avukatın savunması sonrası mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. 

Verilen aranın ardından gazetecilerin içeri alınmasına izin vermeyen mahkeme kısa süre içinde kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, sanık Zeynel Akbaş hakkında ‘tahrik indirimi’ uygulayarak 18 yıl hapis ile cezalandırılmasına karar verdi. 

Kadınlardan tepki

Karara tepki göstererek  duruşma salonundan çıkan  Fatma’nın çocukları Açelya ve Koray fenalaştı. Açelya ve Koray avukatlar tarafından sakinleştirmeye çalıştırılırken, bekleme salonunda mahkeme salonuna alınmayan onlarca kadın sloganlar eşliğinde mahkemenin kararına tepki gösterdi. 

Avukatlar ve kadın örgütleri daha sonra adliye önünde basın açıklaması düzenledi. Katledilen kadınların fotoğraflarının taşındığı açıklamada Fatma’nın avukatı ve çocukları tepkilerini dile getirerek hukuki sürecin takipçisi olmayı sürdürecekleri vurguladı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler