Takip Et

Güncel

Farisoğulları: Elazığ Hapishanesi işkence merkezine dönüştürüldü

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, incelemelerde bulunmak için Elazığ Hapishane’sine gitti. Hapishane’nin durumunu ve yaşanan hak ihlallerine ilişkin konuşan Farisoğulları, Elazığ Hapishane’sinin işkence merkezine döndüğünü vurguladı

Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sona ermesi için DTK Eş başkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile başlayan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi direnişleri devam ediyor. Güven açlık grevinin 95. gününe girerken, tutukluların direnişi’de 56 günü geride bıraktı. Tutukluların grevde olduğu hapishanelerden biri olan Elazığ Kapalı Hapishane’sinde tutukluların durumu gün geçtikçe kötüleşirken, hapishane idaresi tutukluları tek kişilik hücrelere koydu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, incelemelerde bulunmak için Elazığ Hapishane’sine gitti. Hapishane’nin durumunu ve yaşanan hak ihlallerine ilişkin konuşan Farisoğulları, Elazığ Hapishane’sinin işkence merkezine döndüğünü vurguladı. Tutukluların tek isteğinin Öcalan’a yönelik tecridin son bulması olduğunu hatırlatan Farisoğulları, “Türkiye ve Kürdistan hapishanelerinde bulunan tutsaklar baskı altında. Açlık grevindeki direnişçiler tek kişilik hücrelere alınıyorlar. Bu hapishanelerden biri de Elazığ Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishane. Orada psikolojik ve fiziki işkence uygulanıyor. Elazığ Hapishane pilot bir hapishane olarak belirlenmiş. Bu hapishane işkence merkezine dönmüş durumda” diye konuştu.

Elazığ Hapishane’sinde hak ihlallerinin en üst boyutta yaşandığına dikkat çeken Farisoğulları devamla şunları belirtti: “Tutsakların sağlık durumu gittikçe kötüleşiyor. Vekil arkadaşım Saliha Aydeniz ile incelemelerde bulunmak için hapishaneye gittik. Hapishaneye gittiğimizde ise askerlerin engeli ile karşılaştık. Daha sonra hapishane müdürü ile görüşmek istediğimizi belirttik ama onlardan da olumsuz yanıt aldık. Görüşme taleplerimizin reddedilmesi aklımıza bir takım soruları getirdi. Elazığ Hapishane’sinde ne oluyor, kamuoyundan gizlenmek istenen nedir? Bu sorulara cevap bulmak için Elazığ devlet Savcısı’nı aradık fakat telefonumuza cevap vermediler. Biz de mahkemeye gittik bu sefer de bize savcının dışarıda olduğunu söylediler.”

Söz konusu Kürtler olunca hukuk yollarının kapandığını vurgulayan Farisoğulları, “Savcı, Hakim, Yönetici, Siyasetçi ve bu ülkenin iktidarı Kürtlere düşmanca yaklaşıyorlar. 2014 MGK toplantısında Kürt halkına yönelik alınan savaş kararı devrede şuan. Savaş politikaları ile Kürtlerin diz çökmelerini istiyorlar. 40 yıldır Kürtler savaş politikalarına karşı direniyorlar. Bundan sonra da Kürtler faşist AKP-MHP iktidarına karşı diz çökmeyecektir” dedi.

Tecrit tüm Ortadoğu’ya yayılmış durumda

Konuşmasının devamında Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çeken Farisoğulları, “Tecrit İmralı’da başladı şimdi de tüm Ortadoğu’ya yayılmış durumda. Bugün tüm topluma tecrit uygulanıyor. 300 tutsak yoldaşımız ve diğer direnişçiler Leyla Güven’in çığlığına ses oldu ve direnişlerini kararlı bir şekilde sürdürüyorlar. Bütün gayretimizle direnişçilerin çığlığını duyurmak için çabalıyoruz ama iktidar ve Adalet Bakanlığı ısrarlı sessiz kalıyorlar. Olumsuz bir sonuç yaşanması durumunda sorumlusu siyasi iktidar ve bu meclis olacaktır” diye konuştu.(Gazete Fersude)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler