Takip Et

Dünya

FARC’tan silahlı mücadeleye dönüş çağrısı: Baskıya karşı silahlanmak evrensel bir hak

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) silahlı mücadeleye dönüş çağrısı yaptı. FARC’ın eski liderlerinden iIvan Marquez silahlı mücadelede yeni bir dönemin başlayacağını ilan etti

 Kolombiya’da toprak reformu ve toplumsal eşitlik için 52 yıl silahlı mücadele verdikten sonra hükümetle anlaşarak silah bırakan Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) yeniden silahlanma kararı aldı.

Kararı FARC’ın eski liderlerinden Ivan Marquez açıkladı. Marquez, yanına silah bırakmayı reddetmiş eski komutanları alarak bir video yayınladı; ‘silahlı mücadelede yeni bir dönem’in başlayacağını ilan etti.

Marquez ve Jesus Santrich, barış anlaşmasının başarısız olduğunu söyleyerek silahlı mücadeleye dönüş açıklaması yaptı. FARC’ın eski iki numarası da olan Marquez, yayınladıkları videoda ‘silahlı mücadelede yeni bir dönem’in başlayacağını ilan etti.

Dünyanın Bütün Halklarının Baskıya Karşı Silahlanmasının Evrensel Bir Hak

Márquez ve Santrich, yanlarına silah bırakmayı reddetmiş eski FARC komutanlarını alarak böyle bir bağlamda yaptıkları açıklamada, uzun bir manifesto okudu. Márquez, “Dünyaya, ikinci Marquetalia’nın [FARC’ın doğduğu yer] başladığını duyuruyoruz” dedi; ‘dünyanın bütün halklarının baskıya karşı silahlanmasının evrensel bir hak olduğunu’ söyledi. FARC’ın eski iki numarası, “Savaşma iradesi varken zafer umudu da vardır” ifadelerini kullandı. Márquez, güçlerini ELN gerillaları ve başka gruplarla birleştireceklerini de ekledi.

Bu açıklamanın, Kolombiya’daki barış sürecini ne yöne götüreceği şu an için bilinmiyor. Uzmanlar, barış anlaşmasına karşı çıkan eski FARC üyelerinin yeni bir gerilla örgütü kurabileceğini söylüyor. Öte yandan, 2017’den bu yana barış anlaşması kapsamında 13 bin FARC gerillası silah bırakmış durumda.

Kolombiya hükümeti ise Marquez ve Santrich’in açıklamalarına henüz yanıt vermiş değil.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler