Takip Et

Dünya

FARC’a yönelik bombardımanda 8 çocuk katledildi, hükümet gizledi

Kolombiya’nın eski FARC gerillalarının bulunduğu alana dönük bombardımanında 8 çocuğun katledildiği ortaya çıktı. Kolombiya hükümeti olayı kamuoyundan gizlediği belirtiliyor

Kolombiya’da muhalefet, birkaç ay önce ordunun eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) barış anlaşmasını kabul etmeyen mensuplarına dönük bombardımanında sekiz çocuğun da öldürüldüğünü gündeme getirdi.

Kolombiya ordusunun, ülkenin güneyindeki Caqueta yönetim bölgesine bağlı San Vicente del Caugan kenti kırsalında ağustosta FARC muhaliflerini hedef aldığı ve önemli isimlerden Gildardo Cucho’nun da öldürüldüğü hava saldırısında, sekiz çocuğun da öldürüldüğünün kamuoyundan gizlendiği belirtiliyor.

Muhalefet bunu gizlediği gerekçesiyle Savunma Bakanı Guillermo Botero’nun görevden alınmasını istiyor.

Adli Tıp raporu kanıtlıyor

Resmi makamların 14 militanın öldürüldüğünü açıkladığı hava saldırısında, yaşları 12 ile 17 arasında değişen ve otoritelerin “FARC’ın silahaltına aldığı çocuklar” olarak değerlendirdiği kişilerin ölümü ise Savunma Bakanı Botero’nun azledilmesi için Senato’da yapılan oturumda muhalif Senatör Roy Barreras’ın açıkladığı Adli Tıp raporu ile ortaya çıktı.

Barreras, rapora göre, operasyonda hayatını kaybedenlerin sayısının 14 değil 15 olduğunu, bazı cesetler üzerinde yaş tespiti yapılamadığını belirtti.

Muhalefetin düşürmeyi hedeflediği Botero, ellerinde kampta yaşları 18’den küçük kişilerin bulunduğuna dair bilgi olmadığını belirterek kendini savundu.

Ülke basınındaki haberlerde ise güvenlik güçlerinin operasyondan önce birçok kez bölgede çocukların varlığına dair bilgilendirildiği vurgulandı.

Kolombiya Başsavcılığının bölgedeki sözcülerinden Herner Carreno da çocukların oradaki varlığının bilindiğine işaret etti.

Başsavcı Carreno, öldürülen çocukların ideolojik eğitimden geçirildiklerini ve dolayısıyla silah taşımadıklarını vurguladı.

Savunma Bakanı Botero’nun azledilmesine ilişkin oylama 13 Kasım’da Senato’da yapılacak. (Gazete Karınca)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler