Connect with us

Güncel

Facebook çalışanlarından Mark Zuckerberg’e Trump’ın paylaşaımı nedeniyle tepki gösterdi

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Trump’ın, “Yağma başlarsa silahların ateşlenmesi de başlar” mesajıyla ilgili eylemde bulunmama kararı nedeniyle çalışanları tarafından sert eleştirildi.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Trump’ın, “Yağma başlarsa silahların ateşlenmesi de başlar” mesajıyla ilgili bir eylemde bulunmama kararı, Facebook içinde sert eleştirilerin yükselmesine neden oldu.

Zuckerberg’e karşı çalışanlardan sanal ayaklanma

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Trump’ın ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi sonrası Minneapolis’teki eylemlerle ilgili yazdığı, “Yağma başladığında silahların ateşlenmesi de başlar” mesajıyla ilgili bir eylemde bulunmama kararı aldı. Zuckerberg, “Birçok kişinin, başkanın mesajıyla ilgili tutumumuz nedeniyle üzüldüğünün farkındayım. Ancak politikamız, açıkça zarara ya da tehlikeye neden olmadıkça her fikre yer vermek. Ayrıca bu gönderiyi aynen kullandık çünkü Ulusal Muhafızlar’ın olaya dahil olması ve hükümetin güç kullanma kararı alıp almadığıyla ilgili insanların bilgi sahibi olmasını istedik” diyerek engellememeyi savundu.

Twitter ise Trump’ın mesajını “şiddeti yüceltiyor” uyarısıyla yayınladı. Kullanıcılar Trump’ın mesajını görmek için önce uyarıya tıkladı.

Şirkette her kademeden birçok çalışan, açık bir şekilde Zuckerberg’e eleştiriler yöneltti. Facebook’ta görev yapan onlarca kişi, Twitter üzerinden yazdıkları mesajlarla Facebook CEO’sunu topa tuttu. Bir çalışan, “Mark’ın, Trump’ın şiddeti açıkça tetikleyen son mesajları hakkında bir şey yapmama kararına asla katılmayan bir Facebook çalışanıyım ve şirket içinde yalnız değilim. Irkçılık konusunda tarafsız bir konum yok” tweetini attı. 

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasına yönelik kararname imzalamış, Twitter yönetimi, kararnameyi “gerici ve politize olmuş bir adım” olarak değerlendirmişti.

Günün Haberleri

More in Güncel