Takip Et

Güncel

Fabrika yangının ardından gözaltına alınan iki ortak tutuklandı

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde tekstil fabrikası ve lojistik deposunda çıkan, 4 mülteci işçinin ölümüyle sonuçlanan yangınla ilgili gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen fabrika ortakları tutuklandı. Öte yandan İSİG Genel Koordinatörü Çakır ölen işçi sayısının 5 kişi olduğunu söyledi

Kocaeli Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Cumhuriyet Mahallesi İsmet İnönü Caddesi’nde faaliyet gösteren, çevresinde de fabrikalar bulunan büyük bir alana kurulu 4 katlı tekstil fabrikası ve lojistik deposunda çıkan, 4 işçinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili soruşturma kapsamında polislerce gözaltına alınarak  Gebze Adliyesi’ne çıkarılan aralarında fabrika ortaklarının da bulunduğu 4 şüphelinin savcılık sorgulamaları tamamlandı.

Nöbetçi hakimliğe sevk edilen şüphelilerden fabrika ortakları M.G. ile F.A. tutuklandı, diğer iki kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

“Ölen işçi sayısı 5” iddiası

Çayırova’da yaşanan yangını ve işçi ölümlerini Evrensel’e değerlendiren İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Genel Koordinatörü Murat Çakır, kendilerine gelen bilginin fabrikanın depolama alanında çıkan yangında 5 kişinin yaşamını yitirdiği yönünde olduğunu söyledi. Yangında mülteci işçilerin yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Çakır, “10 günlük tatil dolayısıyla birçok fabrika göçmenleri çalıştırıyor çünkü Türkiyeli işçiler izinli oluyor. Göçmen işçiler gece de fabrikada kalıyorlar. Ama burada hem Türkiyeli hem de göçmen işçilerin karışık çalıştığı, ölen işçiler arasında bir de Türkiyeli işçinin bulunduğu söyleniyor” dedi.

Var olan önlemler de kaldırılıyor

Türkiye’de işçilerin öldüğü, üretimin yapıldığı yerde yaşanan yangın ve patlamalarda ciddi artış yaşandığına dikkat çeken Çakır, şöyle devam etti: Bangladeş ve Çin gibi ülkelerde yaşanan görüntüler bizde de ortaya çıkmaya başlıyor. Ekonomik kriz döneminde, üç kuruşluk dediğimiz önlemler bile maliyet hesabı olarak ilk kesilen kalemler oluyor. Birçok fabrikada patronlar en basit önlemlerde dahi kesintiye gidiyor. İkinci olarak var olan önlemler kaldırılıyor. Çünkü bu önlemler düzenli bakım ister, malzemelerinin düzenli değişmesi gerekir, vergisi olur… Yani patronlar masraftan kaçıyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler