Takip Et

Güncel

F Oturumu: Tutsaklar derhal serbest bırakılmalı

F Oturmasının 417. haftasında hapishanelerde ciddi risk grubunda olan tutsakların derhal tahliyesi istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek ve derhal tahliyelerini istemek amacıyla düzenledikleri ancak koronavirüs salgını nedeniyle bir süre ara verdikleri F Oturmasının 417. haftasında ciddi risk grubunda bulunan tutsakların derhal tahliyesini istedi.

Her hafta “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” şiarıyla düzenlenen F Otumasın bir süre yazılı olarak sürdürecek olan komisyon, 2019 yılında Türkiye hapishanelerinde tespit edilen 457’si ağır olmak üzere 1333 hasta tutsak bulunduğunu kaydetti. Yaşamını tek başına idame ettiremeyen, sağlıklı koşullarda tedavisi yapılmayan hasta tutsakların ağır yaşam hakkı ihlallerine maruz kaldığnın altı çizilen açıklamada, kapalı alanlardan biri olan hapishanelerde de virüsün yayılması neticesinde ne kadar ciddi problemler yaratabileceği İran ve İtalya’daki hapishanelerde görüldüğüne dikkat çekildi.

Virüs nedeniyle açıklamalarını sokakta yapamayacaklarını hatırlatan komisyon F Oturmasının 417. haftasında şu talepleri sıraladı:

  1. Ciddi risk grubunda bulunan, ağır hasta mahpusların, 60 yaş üzerindeki mahpusların ve kendine bakamayacak durumda olan engelli mahpusların, çocuk tutukluların, çocuklarıyla birlikte kalan ve hamile kadın mahpusların serbest bırakılmalıdır.
  2. Risk grubunda ve kişisel hijyenlerini sağlamakta yetersiz olan kronik hasta, engelli, yaşlı, çocuklu, hamile mahpusların serbest bırakılana kadar kalabalık koğuşlar yerine kapasitesi ve hijyen koşulları uygun ortamlarda tutulmalıdır.
  3. Hapishanelerdeki banyo, tuvalet gibi ortak alanların her gün dezenfekte edilmelidir.
  4. Mahpusların yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesinin sağlanması için yeterli miktar ve kaloride yemek verilmeli ve ücretsiz vitamin takviyesi yapılmalıdır.
  5. Hapishane içine girecek kişilerin salgını önlemek için uyması gereken hijyen kuralları ve alması gereken önlemler konusunda bilgilendirilmesi, mahpuslarla temasın söz konusu olduğu durumlarda bu önlemlerin yanı sıra uygun ortam ve koruyucu malzemeler sağlanması gerekir.
  6. Mahpusların tedavi edildiği hastanelerde uygun ve yeterli sağlık hizmeti verilebilmesi için gerekli önlemlerin alınması, böylece tedavi ve kontrolleri devam eden mahpusların daha fazla mağdur edilmemesini istiyoruz.
  7. Mahpusların sağlık kurumlarına ve hastanelere ring araçlarıyla değil; daha hijyenik ve sağlığa uygun araçlarla taşınması gerekir.
  8. Hapishanelerde virüs salgını ile ilgili alınan veya alınacak olan önlemler, karantina uygulamaları, mahpusların sağlık durumları konusunda ailelerine, avukatlarına ve kamuoyuna bilgi verilmelidir.
  9. Sağlık gerekçesiyle alınacak önlemlerin mahpusların temel haklarını ihlal etmeyecek şekilde uygulanmasına özen gösterilmelidir.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler