Takip Et

Güncel

F Oturumu: Hasta tutuklu Kemal Zengin serbest bırakılsın

F Oturumu’nun 394’üncü haftasında 15 yıldır ülseratif kolit hastalığıyla mücadele eden Kemal Zengin’in durumuna dikkat çekilerek, tedavisinin sağlanması için serbest bırakılması istendi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği “F Oturumu”, 394’üncü haftasında polis tarafından engellendi. Eylem, engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi binasında gerçekleştirildi. “Tecrit ölümdür, dayanışma yaşatır” ve “Hasta mahpus Kemal Zengin serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı eylemde, sık sık “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Tedavi haktır, engellenemez” sloganları atıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı ve çok sayıda kişinin katıldığı eylemde, İHD Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acettin açıklama yaptı. 

‘Tedavisi sürekli engellendi’

Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Kinyas Gülcan’ın, kaldırıldığı hastanede 6 Ekim’de yaşamını yitirdiğini hatırlatan Acettin, “Pek çok rahatsızlığı bulunan Gülcan’ın tedavisi sürekli engellenmiş, ayağındaki proteze bakım yapılmamasından kaynaklı oluşan enfeksiyon tüm vücuduna yayılmış. Gülcan, ancak milletvekillerinin hapishane idaresine yaptığı basınçla hastaneye kaldırılmış ve 6 gün sonrada hastanede yaşamını yitirmiştir” diye belirtti.

‘Özel diyet uygulanmıyor’

Oturumun bu haftasında İzmir Şakran T Tipi Hapishanesi’nde bulunan Kemal Zengin’in durumuna dikkat çekildi. Zengin’in Nisan 1994’de Urfa Ceylanpınar’da gözaltına alındığını ve maruz kaldığı ağır işkenceler ardından tutuklandığını ifade eden Acettin, Zengin’in 8 yıldır aynı hapishanede tutulduğunu söyledi. Zengin’in 15 yıldır ülseratif kolit hastalığıyla mücadele ettiğini dile getiren Acettin, “Hastalığına özel diyet uygulaması gerekirken, Zengin’e asla yememesi gereken süt ve süt ürünleri, acılı, ekşili yiyecekler verilmektedir. Bu nedenle kantinde bulabildiği gıdalarla beslenmeye çalışmaktadır. Yetersiz ve uygun olmayan beslenme nedeniyle aşırı kilo kaybı ve beraberinde fiziksel güç kaybı yaşayan Kemal Zengin, günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmektedir” şeklinde aktardı. 

‘Tedavisi için serbest bırakılsın’

Zengin’in, ameliyat olması gerektiği ancak cezaevi koşullarından kaynaklı kabul etmediğini söyleyen Acettin, “Ailesi de tedavisi için Zengin’in serbest bırakılmasını istiyor” dedi. Hasta tutukluların tedavi ve bakımlarının sağlanması gerektiğinin altını çizen Acettin, Zengin’in ve tüm hasta tutukluların serbest bırakılması talebini yineledi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler