Connect with us

Güncel

F Oturumu: Hasta tutuklu İsmail Tüzün serbest bırakılsın

“F Oturumu”nun 397’nci haftasında Antep H Tipi Hapishanesi’nde kalan hasta tutuklu İsmail Tüzün’ün durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılması istendi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta tutukluların  serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği “F Oturumu”nun 397’inci haftası da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “Hasta mahpus İsmail Tüzün serbest bırakılsın” pankartları açıldı. Sık sık, “Susma suça ortak olma” ve “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarının atıldı. 

Bu hafta Antep H Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan hasta tutuklu İsmail Tüzün’ün durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılması istendi. 

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu Üyesi Hatice Onaran basın açıklamasını okudu. Bu hafta Antep H Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan hasta tutuklu İsmail Tüzün’ün serbest bırakılmasını istediklerini söyleyen Onaran, 1972 doğumlu olan Tüzün’ün 2003 yılında Hakkari’de yaralı olarak gözaltına alındığını belirtti. Fiziki ve psikolojik anlamda bir ay boyunca işkenceye maruz kaldıktan sonra tutuklanıp Hakkari Kapalı hapishanesine gönderildiğini vurgulayan Onaran, sonrasında Bitlis, Malatya, Elbistan, Diyarbakır, Antep L Tipi ve Antep H Tipi hapishanesine götürüldüğünü anlattı. 

Hayati risk olmasına rağmen ameliyat edilmiyor’

Tüzün’ün Malatya E Tipi Hapishanesi’nde kaldığı 6 ay boyunca vücudunun çeşitli bölgelerine saplanmış şarapnel parçaları nedeniyle hayati risk altında olmasına rağmen bu parçaların alınması için herhangi bir tedavi veya ameliyat yapılmadığını dile getiren Onaran, “Elbistan E Tipi ve Malatya E Tipi hapishanesinde kaldığı zamanlar, ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorlanırken sürekli disiplin cezaları nedeniyle tek kişilik hücrede tutulmuş ve aylarca ileşitim ve aile ziyareti engellenmiştir. 2015 yılında, Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nde kaldığı süreçte Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi işkenceden kaynaklı yumurtalıklarında oluşan kist nedeniyle ameliyat eder. Yine işkence sonrası ortaya çıkan ve gün geçtikçe artan uyku apnesi rahatsızlığı için gerekli tedavi belirlenir. Gün verilir. Ancak hastane randevu gününden önce Antep L Tipi’ne sevk edilir” dedi. 

‘Yürümekte zorluk çekiyor’

Diyarbakır’da oturan ailesi ile yaptıkları görüşmeyi anlatan Onaran şöyle devam etti: “İsmail Tüzün’ün kafa ve ayaklarındaki şarapnel parçaları nedeniyle ayakta durmakta, yürümekte zorluk çektiğini belirtiyor. Uyku apnesinde çok sıkıntı çektiğini, midesinde tümör tanısı konduğunu ancak teşhis edilmesi için gerekli işlemlerin yapılmadığın; 12 yıl boyunca abisine hiçbir tıbbı destek sağlanmadığını, yıllar sonra başlanan tedavinin de çok kısa sürdüğünü vurguladıktan sonra sistematik olarak müdüründen gardiyanına kadar tüm hapishane idarelerinin kin ve nefretle yaklaştıkları için mahpusların hastalıklarının görmezden gelindiğini ifade ediyor. Hapishanelerde sağlığa erimişin önündeki tüm engeller kaldırılsın. Hapishane revirleri her gün ve sürekli açık kalsın. Ve gerekli sağlık hizmetini yerine getirsin. Kelepçeli ağır hasta mahpuslar koşulsuz serbest bırakılsın” diye konuştu. 

Açıklama sloganlar eşliğinde sona erdi. 

Günün Haberleri

More in Güncel