Takip Et

Güncel

F Oturumu: Hasta tutuklu Güngör serbest bırakılsın

“F Oturumu”nun 375’inci haftasında yüzde 78 engelli hasta tutuklu İbrahim Halil Güngör’ün (74) durumuna dikkat çekilerek, derhal serbest bırakılması istendi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği “F Oturumu”nun 375’inci haftası da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartları açıldı. Bu hafta hasta tutuklu olan ve hastaneye sevki yapılmayan yüzde 78 engelli İbrahim Halil Güngör’ün (74) durumuna dikkat çekildi. 

Açıklamayı İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran yaptı. Açlık grevi sonrası cezaevi idareleri tarafından tedavileri yapılmayan tutukluların durumuna dikkat çekerek sözlerine başlayan Onaran, tabipler tarafından belirlenmiş olan diyet programının mutlaka uygulanması gerektiğini söyledi. 

Yüzde 78 engelli 

Güngör’ün sağlık durumuna dikkat çekerek konuşmasına devam eden Onaran, Güngör’ün tutuklanmadan önce pankreas ameliyatı olduğunu, bu ameliyatın oldukça ağır geçtiğini ancak sağlığına kavuşamadan 2009 yılında Bingöl’de tutuklanarak, hapse konulduğunu aktardı. Hasta tutuklu Güngör’ün 3 defa anjiyo ve bir kez de açık kalp ameliyatı olduğunu belirten Onaran, Güngör’ün yüzde 78 engelli raporu olduğunu aktardı. Onaran, raporda yer alan hastalıkları şöyle sıraladı: “Kalp, kronik astım, mide ve bağırsakta iltihaplanmaya bağlı olarak abdominal pelvik ağrı, vücutta kronikleşmiş sinir iltihabı, kulağının birinde tam işitme kaybı, prostat, nöbet şeklinde öksürük ve henüz kesin tanısı konmayan akciğerde kist oluşumu mevcuttur.”

ATK: Hapishanede kalabilir

Güngör’ün ziyaret ve telefon görüşmesine çıkarken yürümekte zorlandığını, temel ihtiyaçlarını karşılayacak gücünün olmadığını vurgulayan Onaran, buna rağmen 6 kez başvurduğu Adli Tıp Kurumu’nun (ATK), “Hastalıkları sürekli ve kroniktir ancak kocama hali olmadığı için hapishanede yaşamını idame ettirebilir” şeklinde rapor verdiğini kaydetti. 

‘Güngör serbest bırakılsın’

Güngör’ün serbest bırakılarak tedavilerinin yapılması için çağrı yapan Onaran, sözlerini şöyle tamamladı: “Hapishane koşulları, ilerleyen yaşı, hastalıkları nedeniyle ciddi denge problemi yaşayan, sinir iltihabı nedeniyle ağrıları dinmeyen ve yaşamını tek başına idame ettiremeyecek durumda olan İbrahim Halil Güngör’ün hapishane idaresinin keyfi tutumları ile hastaneye sevki bile yapılmıyor. Hasta mahpusların sesi olarak bizler, hasta tutuklunun serbest bırakılmasını ve tedavilerinin yapılmasını istiyoruz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler