Takip Et

Güncel

F Oturumu: “Hasta tutuklu Adnan Öztel serbest bırakılsın”

“F Oturumu”nun 374’üncü haftasında hapishanede hasta tutuklu Adnan Öztel’in tedavi edilebilmesi için serbest bırakılması istendi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri tarafından hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen “F Oturumu”nun 374’üncü haftasın da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartları açıldı. Bu hafta hasta tutuklu Adnan Öztel’in durumuna dikkat çekildi. Eylemde konuşan İHD Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acettin, açlık grevlerinin kritik aşamayı geçtiğini ve çözüm için hızlıca adım atılması gerektiğini ifade etti. 

‘Koşullar tedavi için uygun değil’

Hasta tutuklu Adnan Öztel’in durumuna dikkat çeken Acettin, Öztel’in içinde bulunduğu koşulların tedavileri sürdürmek için uygun olmaktan uzak olduğunu, üstelik tavsiye edilen ilaç tedavisinin büyük riskler taşıdığını belirterek, tedaviyi kabul etmediğini aktardı. Acettin, Öztel’in kendi durumuna ilişkin ifadelerini şöyle aktardı: “Gözlerim için yıllardır uğraşıyor, sonuç alamıyorum. Behçet’in yanı sıra tüberküloz veya başka bir hastalıkla başa çıkmam hepten olanaksız. Hastaneye götürüldüğümde doktor beni ve şikâyetlerimi dinlemeden, muayene etmeden ilaç yazıp gönderiyor, derdimi anlamama bile fırsat verilmiyor. Behçet nedeniyle vücudumda ki birçok organ bozuluyor.  Sonuç olarak daha da hastalanarak, stres yüklü olarak hücreye dönüyorum. Günlük kullanımımın şart olduğu ilaçlar haftalarca eczanede yok gerekçesiyle verilmiyor. Bu bilindiği için bir işkence yöntemi olarak kullanılıyor.”

‘Hasta tutuklular ölüme terk ediliyor’

Hasta tutukluların bilinçli olarak, hapishanelerde ölüme terk edildiğini belirten Acettin, cenazelerin çıkmaması için, tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılması ve hasta tutukluların serbest bırakılmasını istedi. 

“Yaşam hakkı ve sağlığa erişim hakkı koşulsuz sağlanmalıdır” uyarısında bulunan Acettin, komisyon olarak hükümeti anayasal, yasal ve insani zorunluluklara uygun davranmaya, Adnan Öztel ve diğer tüm hasta tutukluların serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler