Connect with us

Güncel

F Oturumu: Hasta tutsaklar serbest bırakılsın

F Oturumu’nun 426’inci haftasında 70 yaşındaki ağır hasta tutuklu Cemil Erdem’in durumuna dikkat çekilerek, tüm hasta tutukluların serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta gerçekleştirdikleri “F Oturumu” eylemini bu hafta da sürdürdü. 426’inci haftasına ulaşan eylem, salgın nedeniyle komisyonun sosyal medya hesapları üzerinden yapıldı.

Bu haftaki eylemde, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 70 yaşındaki Cemil Erdem’in durumuna dikkat çekildi.

Kaya tepkisi

Komisyon üyelerinden Mehmet Acettin, tahliye edildikten hemen sonra yaşamını yitiren ağır hasta tutuklu Sabri Kaya’nın durumunu hatırlattı. Acettin, “Sabri Kaya’yı tedavi imkanı varken tahliye etmeyenler ölümünden sorumludur” dedi.

Hukuka aykırıdır

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tutukluların tehdit altında olduğunu vurgu yapan Acettin, “Buna rağmen, hapishanelerde alınan önlemler, bu noktada yaşanan eksiklikler ve ortaya çıkan sorunlar, test ve vaka sayıları objektif ve şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşılmamakta bu durum mahpusların sağlık ve yaşam hakları konusunda endişelerimizi daha da artırmaktadır.  Özgürlükleri kısıtlanan mahpusların böyle ciddi bir salgın karşısında korumasız bırakılması ne hukuka ne de hakkaniyete uygundur” dedi. 

‘Arkadaşlarının desteğiyle yaşıyor’

Hasta, engelli, yaşlı, sağlık durumu riskli olan tüm tutukluların derhal serbest bırakılmalarını isteyen Acettin, kısa süre önce tutuklu Cemil Erdem ile aynı koğuşta kalan ve tahliye olan bir tutuklunun, Erdem hakkına şu bilgileri paylaştığı aktardı: “Erdem’in gırtlak kanseri, şeker, reflü, nefes almada zorlanma ve yüksek tansiyon gibi çeşitli kronik rahatsızlıkları vardır. Yaklaşık 5 yıl önce gırtlak kanseri nedeniyle ameliyat olmuştur. Bu ameliyat sırasında ses telleri zarar gördüğü için konuşamamakta, derdini, düşüncesini anlatamamaktadır. Bu durum içe kapanmasına ve psikolojik sorunlar yasamasına neden olmuştur. Ameliyat sonrasında ayrıca beslenmesi de bozulduğundan sağlığı giderek daha da bozulmuş, tek başına hayatını idame ettiremeyecek hale gelmiştir. Erdem hali hazırda arkadaşlarının desteğiyle yaşamına devam edebilmektedir.”

‘Göreve çağırıyoruz’

Erdem’in ilerlemiş yaşı ve rahatsızlıkları gözetilerek, derhal serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Acettin, “Biz insan hakları savunucuları olarak Cemil Erdem ve Kovid-19 salgını nedeniyle tüm hasta mahpusların serbest bırakılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz” diye seslendi.

Günün Haberleri

More in Güncel