Takip Et

Güncel

F Oturumu: Epilepsi hastası Orhan Eroğlu serbest bırakılsın

“F Oturumu”nun 376’ncı haftasında ağır hasta tutuklu Orhan Eroğlu’nun durumuna dikkat çekilerek, derhal Adli Tıp sevkinin yapılması ve serbest bırakılması istendi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği “F Oturumu”nun 376’ncı haftası da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartları açıldı. 

Bu hafta Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde bulunan epilepsi, kısmi felç gibi birçok hastalığı bulunan hasta tutuklu Orhan Eroğlu’nun durumuna dikkat çekildi.

‘Saldırılar artarak devam ediyor’

Açıklamayı İHD İstanbul Şube yöneticisi Ferit Barut yaptı. Hapishanelerde tecrit politikası ile yalnızlaştırılan tutuklulara yönelik saldırıların artarak devam ettiğini söyleyen Barut, epilepsi hastası olan Eroğlu’nun yaşadıklarının altını çizdi. Barut, “Orhan Eroğlu Kırıkkale F Tipi hapishanesinde bulunmaktadır. 1995 yılında kafasından yaralanan Eroğlu polis hakkında şikayette bulunur. Şikayeti geri alması istenir, ancak Eroğlu şikayetini geri almaz. Gözaltına alındığında emniyette kendisine polis tarafından yarım kalan işin tamamlanacağı söylenir” ifadelerini kullandı.

‘Sağ ve sol bacakta kısmi felç bulunmaktadır’

Kullandığı ilaçlardan kaynaklı Eroğlu’nun karaciğerinde ağır hasarlar meydana geldiğini kaydeden Barut, “Kurşun yaralanması sonucu beyin operasyonu geçirdiğinden sağ bacak ve sol bacakta kısmi olarak felç bulunmaktadır. Yazı yazarken sağ kolunu kullanamamaktadır ve sağ bacağında da kısalık oluşmuştur. Hapishaneye girmeden gördüğü işkencelerden dolayı sol kolu dirsekten itibaren kırılmış ve ters dönmüş ve hala aynı şekilde durmaktadır. Soğuk havalarda bu kısım ağrı ve sızı yapmaktadır. Hapishanede kaldığı süreç içinde iki kez fıtık ameliyatı, bir kez de göz ameliyatı olmuştur. Boyun bölgesinde sağ ve sol tarafta 8 adet çeşitli boyutlarda nodül mevcuttur” şeklinde konuştu.

‘Kimse buradan olumlu rapor alamaz’ denildi

“Sağlık kontrollerine götürülmeyen Eroğlu, için defalarca suç duyurusunda bulunulmasına karşın bir sonuç alınamadı” diye belirten Barut, “Sağlığı ile ilgili raporlara ulaşılamadı. Hastalıklarının birçoğunun kayıtları revirde mevcut olmasına rağmen kendisine verilmedi. Hastalığı nedeniyle serbest bırakılmasını talep etti ancak sevk edildiği Kırıkkale İhtisas Hastanesi’ndeki doktorlar tarafından muayene sırasında ‘buradan kimse olumlu rapor alamaz’ denildi. Hapishanede kalabilir raporu verilerek Adli Tıp Kurumuna sevk edildi. Eroğlu hala serbest bırakılmayı bekliyor” dedi.

Açıklama, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganlarıyla son buldu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler