Takip Et

Güncel

F Oturumu: Boynundan aşağısı felç olan hasta tutuklu Abdullah Turan serbest bırakılsın

“F Oturumu”nun 387’nci haftasında boynundan aşağısı felç olan hasta tutuklu Abdullah Turan’ın durumuna dikkat çekilerek, derhal serbest bırakılması istendi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda düzenlemek istedikleri “F Oturumu’nun 387’ncisi de polislerce engellendi. Bunun üzerine açıklama, Taksim’de bulunan İHD İstanbul Şubesi önünde yapıldı. Serbest bırakılmaları istenen hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Tedavi hakkı engellenemez” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartı açıldı.

Metris R Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Abdullah Turan’ın durumuna dikkat çekilen bu haftaki açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Meryem Bars yaptı.

Tecride karşı yaşamına son vermek istedi

Abdullah Turan’ın İmralı tecridine karşı hapishanelerde binlerce tutuklunun başlatmış olduğu açlık grevleri sürecinde yaşamına son verme girişiminde bulunduğunu sonrasında kurtularak boynundan aşağısının felçli kaldığını belirten Meryem Bars, “Turan, yaralanmasının ardından Trabzon’daki Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Ancak geçirdiği beyin travması nedeniyle hastanedeki ilk 10 gününü hatırlamamaktadır” dedi.

Polis: Beni arkadaşlarım attı de

Bars, Turan’ın olay sonrası hastanede yaşadıklarını ise şu şekilde anlattı: “Turan’ın yaralanması sonrası istihbarattan ve TEM’den polisler gelip ‘Beni arkadaşlarım attı’ şeklinde ifade vermeye zorlamışlardır. Turan’a baskı uygulanmış ve tehdit edilmiş. Boynundan aşağısı felç olduğu için, bu sırada sürekli kafasına vurmuşlar. Gardiyanların ve onunla ilgilenen sağlık personelinin kötü muamele ve işkencesiyle birlikte, Trabzon Eğitim Araştırma Hastanesi’nde 50 gün kalmıştır. Sonra da güya tedavi amacıyla Metris R Tipi Hapishanesine getirilmiştir.” 

‘Sürekli acı çekiyor’

Turan’ın her gün fizik tedavi görmesi gerekirken bu hakkının sürekli engellendiğini ve bu hareketsiz kalışının mevcut hastalıklarını tetiklediğini belirten Bars, “Turan kıpırtısız biçimde yatıyor. Vücut fonksiyonları neredeyse tamamen iflas etti. Vücudunda sürekli yatmaktan ötürü açık yaralar oluşmuş durumdadır. Bu nedenle sürekli acı çekiyor. Akciğerleri zarar görmüş bu nedenle nefes almakta zorluk çekiyor. Hapşırması dahi kendisi için ölümcül derecede riskli bir hal almıştır. Arkadaşları 5-10 dakikada bir yastığın pozisyonunu değiştirerek Turan’ı rahatlatmaya çalışıyorlar. Açık yaraları olmasına rağmen hastabakıcılar günde sadece bir sefer pansuman yapıyorlar” şeklinde konuştu.

‘Görüşte üstünde sadece alt bezi vardı’

Turan’ın son avukat görüşmesine sedyeyle getirildiğini aktaran Bars, “Üzerinde alt bezi dışında bir giysi yoktu. Çektiği yoğun acı nedeniyle görüş yerinde fazla kalamadan hücresine götürülmüştür. Görünen o ki; Abdullah Turan tedavi edilmediği gibi insanlık dışı, onur kırıcı muamelelere ve işkenceye maruz bırakılıyor ve tutuklu kaldığı her gün bu işkencenin devamı demek. Biz insan hakları savunucuları olarak Abdullah Turan ve tüm hasta tutukluların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” diye belirtti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler