Takip Et

Güncel

F Oturumu: 81 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu F Oturumunun 427’nci eyleminde temel ihtiyaçlarını dahi tek başına karşılayamayan 81 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın serbest bırakılması çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta gerçekleştirdikleri “F Oturumu” eylemini bu hafta da sürdürdü. 427’nci haftasına ulaşan eylem, salgın nedeniyle yine komisyonun sosyal medya hesapları üzerinden yapıldı. Komisyon üyesi Meral Nergis Şahin tarafından yapılan açıklamada, Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan 81 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın durumuna dikkat çekildi.

8 tutukluya bir maske

Salgının halen devam ettiği ve bilim insanlarının ikinci dalgaya hazırlık yapılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunduğuna dikkat çeken Şahin, hapishanede bulunan tutuklarının kaldığı şartlar üzerinde durdu. Şahin, “İktidarın uygulamaya koyduğu ‘normalleşme’ planında AVM’lerin açılması söz konusu iken hapishanelerde salgın önlemi adıyla hak ihlalleri devam etmekte, tecrit derinleştirilmekte, ancak salgına karşı yeterli önlemler alınmamaktadır. Bazı hapishanelerde 8 mahpusa bir maske düşerken, yeterli temizlik ve hijyen ürünleri verilmemekte, kantinlerde bu ürünler kısıtlı ve fahiş fiyatlarla satılmaktadır” diye belirtti.

Ölümlere rağmen önlem yok!

Yapılan resmi açıklamalara göre, salgının cezaevlerinde yayılmaya devam ettiği ve can kayıplarının olduğunu belirten Şahin, buna rağmen hala önlemlerin alınmadığına işaret etti. Şahin, “Devlet mahpusların yaşam haklarını koruyucu etkili önlemler almaktan imtina etmektedir. Geçtiğimiz hafta Cuma günü ağır hasta mahpus Sabri Kaya’nın yaşamını yitirmesi mahpusların yaşam haklarına yönelik tehdidin boyutunu göstermesi bakımından dikkat çekicidir” ifadelerini kullandı. 

81 yaşında ağır hasta tutuklu

1996’dan beri hapishanede bulunan ve 81 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın durumunu dikkat çeken Şahin, yaşam hakkının korunabilmesi için derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti. Özkan’nın ailesinin anlatımlarını aktaran Şahin, Özkan’a ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Adil yargılanma hakkı ihlal edilerek hakkında hüküm kurulmuş ve 24 yıldır da haksız yere hapishanede tutulmaktadır. Özkan, ileri derecede kalp hastasıdır. Kendisine 4 kez anjiyo yapılmıştır ve 10 yıldır damarlarında stend takılıdır. Ayrıca ileri derecede koah, tansiyon ve Alzheimer hastasıdır. Her gün 4-5 defa tansiyon takibi yapılmaktadır.  Ayrıca yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları da bulunmaktadır. İleri derecede duyma sorunu yaşadığından iletişim kurmakta zorluklar yaşamaktadır.”

İhtiyaçlarını karşılayamıyor

Özkan’ın uzun süre ayakta kalamadığını ve yürüme güçlüğü çektiği de aktaran Şahin, “Bunun için görüşlere tekerlekli sandalye ile getirilmektedir. Temel ihtiyaçlarını dahi tek başına karşılayamamaktadır. Yaşı ve hastalıkları nedeniyle hapishanede kalamayacak durumdadır. Kendisi de tutuklu olan oğlu ile aynı hücrede kalmakta ve oğlu Ahmet Özkan bakımını yapmaktadır. Hapishanede kalamayacağına dair rapor için 5 defa  Adli Tıp Kurumu’na gönderilmiş ancak  olumsuz raporlar verilmiştir. Diyarbakır’da Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma hastanesi ise yüzde 87 engelli Özkan için hapiste kalamayacağı yönünde verdiği raporu Adli Tip Kurumu raporundan sonra değiştirerek tıp etiğini ayaklar altına almıştır” şeklinde konuştu. 

Özkan’ın yaşına ve hastalıklarına vurgu yapan Şahin, salgından ötürü ağır riske rağmen hapishanede tutulmasının yaşam hakkına yönelik ciddi bir tehdit oluşturduğunun altını çizdi. Şahin, hapishanedentahliye edildikten bir gün sonar yaşamını yitiren ağır hasta tutuklu Sabri Kaya’yı hatırlatarak, yeni örneklerinin yaşanmaması için Özkan’ın ve bütün tutukluların derhal serbest bırakılmaları istediklerini belirtti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler