Takip Et

Güncel

F Oturumu: 71 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Bayram serbest bırakılsın

“F Oturumu”nun 361’inci haftasında hapishanede tedavisi engellenen 71 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Bayram’ın durumuna dikkat çekilerek, serbest bırakılması istendi

“F Oturumu”nun 361’inci haftasında hapishanede tedavisi engellenen 71 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Bayram’ın durumuna dikkat çekilerek, serbest bırakılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen “F Oturumu”nun, 361’incı haftası da polis tarafından engellendi. Bunun üzerine açıklama İHD’nin Taksim’de bulunan binası önünde yapıldı. Hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı açıklamada, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”  ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartları açıldı. 

Bu haftaki eylemde kanser, kalp, böbrek, şeker ve yüksek tansiyonu olan 71 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Bayram’ın durumuna dikkat çekildi.

‘İki defa kalp krizi geçirdi’

Basın açıklamasını İHD Hapishane Komisyonu üyesi Mehmet Acettin yaptı. Hasta tutuklu Bayram’ın 2017 yılında gözaltına alınıp tutuklandığını söyleyen Acettin, Bayram’ın bir defa gözaltında bir defa da Bandırma Hapishane’sinde olmak üzere iki defa kalp krizi geçirdiğine işaret etti. Bayram’ın şeker hastalığı nedeniyle böbreklerinin etkilendiğini ifade eden Acettin, “Vücudunda şişlikler oluşmuştur. Hala hayati tehlikesi sürmektedir. Yüksek tansiyon hastalığı nedeniyle tutulmakta olduğu Akhisar T Tipi hapishanesinden hastaneye götürülürken, yürüme zorluğu çekmesi nedeniyle merdivenlerden yuvarlanarak vücudunun çeşitli yerlerinden yaralar almıştır. Vücudunda böbrek yetmezliği nedeniyle şişliklerin tedavisi için Nefroloji bölümü olan bir hastanede tetkiklerinin yapılması gerekiyor” dedi.

‘Tansiyon aletine ulaşmada sorun yaşıyor’ 

Bayram’ın kanser hastalığı nedeniyle Ankara Gazi Üniversitesi hastanesinde ameliyat olduğunu belirten Acettin, tümörün tekrarlama ihtimaline karşı 6 ayda bir kontrol olması gerektiğini söyledi. Hapishanede kaldığı süre içerisinde bu kontrollerinin yapılmadığını dile getiren Acettin, “Kurum müdürlüğüne, hastaneye gitmek için defalarca sevk dilekçesi vermesine rağmen götürülmemiştir. Kanser hastalığından dolayı hapishanede gerekli kontrolleri yapılamadığı için tümörün tekrarlanacağı kaygısı taşımaktadır. Ayrıca 20 yıldır yüksek tansiyon hastasıdır, hapishanede tansiyon aletine ulaşmada bile sorun yaşamaktadır. Tansiyon hastalığı nedeniyle geçmiş yıllarda kısmi felç geçirmiştir. Tansiyonu kontrol altına alınamamaktadır. Mehmet Bayram 20 yıldır diyabet hastasıdır. Şeker hastalığının yan etkileri nedeniyle böbrek yetmezliği, göz ve kalpte sorunlar yaşamaktadır. Yemekten 20 dakika önce olması gereken iğneler yanına verilmediği için tedavisinde sıkıntılar yaşamakta, günlük yaşamı eziyete dönüşmektedir” diye belirtti. 

‘Tedavinin önündeki engeller kaldırılsın’

Kendisine ait olan şeker ölçüm cihazı ve insülin ilaçlarının da Bayram’a verilmediği söyleyen Acettin, “İlaç ve cihaza erişim zorluğu çekmektedir ve böbrekleri ile ilgili yakınmaları dikkate alınmadığı için durumu gittikçe ağırlaşmaktadır. Kalbinden daha önce anjiyo olmuş, üç damarında tıkanıklık tespit edilmiştir. Dışarıdayken ameliyat olması gerektiği söylenmiş ancak şartları uygun olmadığı için ameliyat olamamıştır. Göğüs bölgesinde ağrıları devam etmektedir ve kontrol talepleri ise karşılanmamaktadır. Diyabetten kaynaklı olduğu düşünülen göz sorunu, boyun bölgesinde damar tıkanıklığı vardır. Ayrıca beyin cerrahi tarafından verilmiş raporları mevcuttur. Ciddi risk taşıdığından dolayı ameliyatı sakıncalı görülmüş; sabah ve akşam Neurontin ilacı kullanmaktadır. Bizler insan hakları savunucuları ve hapishane komisyonu olarak Mehmet Bayram nezdinde ağır hasta mahpusların tedavilerinin yapılmasının önündeki engellerin kaldırılması ve serbest bırakılması için gerekli adımların atılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler