Takip Et

Güncel

F Oturması: Hasta tutsak Erol Zavar serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından gerçekleştirilen F Oturması eyleminin 368. haftasında hasta tutsak Erol Zavar’ın sağlık durumuna dikkat çekilerek serbest bırakılması istendi

Galatasaray Meydanı’ndaki yasak nedeniyle İHD önünde yapılan eylemde komisyon adına basın açıklamasını Mehmet Acettin okudu.

Basın açıklamasına ilk olarak Leyla Güven’in tecride karşı başlattığı açlık grevinin 157. gününde olduğu ve 5 bini aşkın tutsağın da zindanlarda bu aynı taleple eylemi devam ettirdiği belirtilerek başlandı. Tecride karşı feda eylemi ile yaşamına son veren tutsaklara dikkat çekilerek iktidara bir an önce sorunun çözümü için adım atması çağrısı yapıldı.

2001 yılından beri tutsak olan Erol Zavar’ın durumuna ilişkin bilgi veren Acettin, Sincan F Tipi Hapishanesi’nden Tekirdağ F tipi Hapishanesi’ne, son olarak da Bolu F Tipi Hapishanesi’ne sürgün edilen Zavar’ın, hastalıklarının tedavisi ve zorunlu ameliyatları için bu hapishanede yaşam mücadelesi verdiğini belirtti. Acettin, Zavar’ın 15 kez mesane kanserinden dolayı ameliyat olduğunu, 50’ye yakın kanser tümörünün alındığını kaydetti.

Acettin, Erol Zavar’da kalp rahatsızlığı, Koah, migren, astım, tiroid nodülü, akciğerde nodül, bacağında platin, dizinde menüsküs, safra kesesinden ameliyat, bel ve boyun fıtığı gibi hastalıklarına rağmen hapishanede tutulmasına tepki gösterdi.

Anne Fikriye Zavar’ın çocuğu için İHD’ye yaptığı aktarım ise şu şekilde paylaşıldı: “9 Nisan 2019 Salı günü Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Hastanesi’ne götürülen Erol Zavar, kalbinden rahatsızlığı nedeniyle ilaçlı kalp grafisi çektirilmiş, tiroid bezi nodülünün ameliyat edilmesi için de Bolu F Tipi Hastanesi’ne oğlunun dilekçe verdiğini, ameliyat zamanını beklediğini belirtmiştir.”

Acettin, kalbinden rahatsızlık yaşadığı ve anjiyo olması gerektiği bilinen Erol Zavar’ın birçok hastalıklı yaşam mücadelesi verdiği, tiroid kanserinden dolayı acilen kanser nodülünün ameliyatla alınması gerektiğini vurguladı.

Açıklama Erol Zavar ve benzer durumdaki tüm hasta mahpusların serbest bırakılması ve tedavilerinin eksiksiz yapılması çağrısı ile sonlandırıldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler