Connect with us

Kültür-Sanat

Eylül Cansın Trans Evi Sergisi YÇKM’de

Demokratik Kadın Hareketi (DKH) 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü vesilesiyle Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’nde Eylül Cansın Trans Evi Sergisi düzenleyecek

Demokratik Kadın Hareketi (DKH) 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü vesilesiyle translara yönelik nefret suçlarının görünürlüğünü arttırmak amacıyla Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM)’nde bir fotoğraf sergisi düzenleyecek.

Toplumdaki LGBTİ+’ların yaşam standartlarının iyileştirilmesi çabasıyla İstanbul LGBTİ Derneği adına fotoğraflar üreten fotoğrafçı Damla Atak’ın Eylül Cansın Trans Evi başlıklı fotoğraf sergisinin açılışı 18 Kasım Cumartesi günü saat 14:00’de Okmeydanı’nda bulunan Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi’nde yapılacak. Atak’ın fotoğraflarını çektiği Trans Misafirhanesi 2012 yılında İstanbul LGBTİ Derneği tarafından LGBTİ+ yaşadığı sorunlara karşı verdiği siyasi ve hukuki mücadelenin yetersiz kaldığını ve yeni alanların açılması gerektiğini fark etmesi sonucunda açıldı. İstanbul’da açılan misafirhane maddi zorluk yaşayan, sağlık durumu kötü ve kalacak bir yeri olmayan transseksüellere, eş cinsellere ve savaş mağduru LGBTİ + mültecilere ev sahipliği yapıyor.

Transfobik ve homofobik söylemlerin azaltılarak bu bireyler üzerinde ayrımcılığı ve ötekileştirmeyi yok etmeyi, trans bireylerin toplum içerisindeki görünürlüğünün ve alternatif barınma alanlarının devlet tarafından yapılan yasalarla desteklenerek artmasını sağlamayı ve toplum içerisinde yaşayan insanların bu konuda farkındalığını geliştirmeyi amaçlayan Eylül Cansın Trans Evi sergisi bir hafta boyunca YÇKM’de olacak.

YÇKM’ye ulaşmak isteyenler için adres şöyle; Mahmut Şevket Paşa Mahallesi, Mithatpaşa Cad. No: 3/3, 34384, Şişli/İstanbul

Günün Haberleri

More in Kültür-Sanat