Connect with us

Güncel

Etil alkollerin içine acı tat veren madde katılacak

Evde içki üretimini engellemek için devlet, etil alkolün içerisine acı tat veren bir madde ekleyecek

Devlet içkiden aldığı yüksek vergileri korumak adına insanların evlerinde kendi içkilerini üretmek için kullandıkları etil alkollerin içine acı tat veren bir madde ekleyecek. Yeni mevzuata göre, artık etil alkolün her 100 litresine 1,2 gram “denatonyum benzoat” katılarak ambalajlanacak.

“Çoğu insan için dayanılmaz ölçüde acı” olarak tanımlanan söz konusu maddeyle, etil alkolle yapılan evde içki üretiminin önüne geçilmesi hedeflendi.

Piyasaya arz edilen etil alkol etiketinde “gıda amaçlı kullanılması uygun değildir” ifadesi yer alması zorunluluğu getirildi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik şöyle:

“Evsel kullanım amaçlı etil alkoller, sadece etil alkol üretim tesisinde veya uygun distile alkollü içki üretim tesisinde 70 santilitre (cl) veya 1 litrelik cam şişelerde mutlak alkol miktarı üzerinden 100 litresine 1,2 gram denatonyum benzoat katılarak ambalajlanacak veya ambalajlı ithal edilecek. Piyasaya arz edilen etil alkol etiketinde ‘Gıda amaçlı kullanılması uygun değildir’ ifadesinin yer alması zorunlu olacak. Söz konusu ifadenin yer almadığı ve daha önce satışı yapılmış etil alkol ürünleri 31 Mart 2018’e kadar piyasada bulunabilecek.”

Günün Haberleri

More in Güncel