Takip Et

Güncel

Ethem Sarısülük’ün katiline ödül gibi ceza

Gezi direnişi sürecinde, Ankara Kızılay’daki eylemlerde 1 Haziran 2013 tarihinde polisin saldırısı sırasında, Ahmet Şahbaz isimli polisin silahından çıkan kurşunla vurulan ve 14 Haziran’da yaşamını yitiren Ethem Sarısülük için mahkemeden adalet çıkmadı

1 Haziran 2013’te Ethem Sarısülük’ü silahıyla vuran Ahmet Şahbaz isimli polis için verilen 15 bin 200 TL’lik adli para cezası Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onaylandı. 24 Haziran 2013’te ilk mahkemesine çıkartılan Ahmet Şahbaz, 7 Temmuz 2014’te tutuklandı ve bir yıl üç aylık tutukluluk sürecinin ardından 3 Eylül 2015’te serbest bırakıldı. Mahkeme, Şahbaz’a 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verdi. Ancak Yargıtay kararı bozdu. Dosya, oldubittiyle “güvenlik” gerekçesiyle Aksaray’a gönderildi ve gönderildiği Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Şahbaz’a “taksirle ölüme neden olmak” suçundan 10 bin 100 TL adli para cezası verildi. Yargıtay’ın kararı bozması üzerine aynı mahkeme heyeti, “ceza”yı, 15 bin TL’ye çıkardı. Ethem’in ailesinin avukatı Murat Yılmaz, karara itiraz etti. Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararın “hukuka uygun olduğu” gerekçesiyle cezayı onayladı.

“Kamuoyu önünde gerçekleşen bir cinayet 15 bin TL ile kapatılamaz”

Avukat Murat Yılmaz, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Ethem Sarısülük Kızılay’ın ortasında herkesin gözü önünde Ahmet Şahbaz tarafından vurularak öldürüldü. Dosya Ankara’dan Aksaray’a kaçırıldı. Yargıtay, bir ölüme verilen para cezasını onadı. Protesto hakkını kullanan bir insanın silah kullanan kolluk gücü tarafından öldürülmesinin cezası 15 bin TL. Bu tamamen cezasızlık politikasıdır. Yargı, polisin karıştığı dosyalarda polisi bu şekilde kolluyor. Aynı zamanda Gezi’deki direnişe yönelik verilen bir karar. Tayyip Erdoğan ‘Polise emri ben verdim’ demişti. Aslında siyasi iktidar da buna göre hareket etmiştir. İtirazlarımızı önce Anayasa Mahkemesi, sonra AİHM’ye taşıyacağız. Bu davada haklıyız. Kamuoyu önünde gerçekleşen bir cinayet 15 bin TL ile kapatılamaz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler