Takip Et

Dünya

ETA liderlerinden, Jose Antonio Fransa’da gözaltına alındı

ETA’nın siyasi lideri olarak tanınan ve arananlar listesinde olduğu duyurulan Jose Antonio Urrutikoetxea Fransa’da gözaltına alındı

ETA’nın siyasi lideri olarak tanınan ve arananlar listesinde olduğu duyurulan Jose Antonio Urrutikoetxea Fransa’da gözaltına alındı.

İspanya’da bulunan Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve mayıs 2018’de kendini feshettiğini duyuran ETA’nın siyasi lideri olarak bilinen Jose Antonio Urrutikoetxea‘nın Fransa’da gözaltına alındığını açıklandı.

İspanya basınının polis kaynaklarına dayandırdığı haberde, ‘Josu Ternera’ adıyla tanınan ETA’nın siyasi lideri Jose Antonio Urrutikoetxea’nın Fransız Alpleri’ndeki Sallanches adlı bir yerleşim yerinde gözaltına alındığı belirtildi.

İspanyol medyasının ‘ETA’nın tarihi lideri’ olarak nitelendirdiği Josu Ternera’nın Fransa’da otel amaçlı kullanılan tarihi bir binada yaşadığı açıklandı.

İspanyol ve Fransız polisinin birlikte düzenlediği operasyonda yakalanan 69 yaşındaki ETA liderinin, 14 Kasım 2002’dan bu yana kaçak durumda olduğu kaydedildi.

Josu Ternera’nın ETA’nın 1987 yılında Zaragoza kentindeki jandarma karakoluna düzenlenen saldırıyı hazırlayanlar arasında olduğu bilgisi paylaşıldı. Josu Ternera’nın bu saldırıyla ilgili olarak sanık sıfatıyla ifadesi alınmak üzere mahkemeye çağrıldıktan sonra kaçtığı ifade edildi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler