Takip Et

Emek

ESP: Krizin Faturasını Biz Ödemeyeceğiz

Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) ekonomik krize ilişkin yazılı bir açıklama yaparak ”Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” vurgusunda bulundu

Yaşanan ekonomik krize ilişkin Ezilenlerin Sosyalist Partisi(ESP) yazılı bir açıklama yaptı. ‘’Bu, kapitalizmin ve onun çürümüş hali olan faşizmin fıtratında vardır. Yıllarca kolay kâr ve hızlı rant için ekonomiyi giderek daha fazla ithalata, dolara ve dış borca bağımlı hale getiren, mevcut iktidar için başka bir çıkış yoktur.’’ Denilen açıklama şöyle devam etti;

‘’TL değersizleştikçe kriz derinleşiyor. Gırtlağına kadar dolar borcuna batmış şirketler iflasın eşiğine geliyor, “kurtarın bizi” diyerek devlete koşuyor. Fatura yine işçi-emekçilere çıkarılıyor. Sermaye de sınırsız teşvik, hibe ve vergi affı ile kurtarılırken bize doğalgazdan elektriğe,yumurtadan ekmeğe zamlar yağıyor. Onlara yeni krediler, yeni projeler verilirken bize sabretmemiz söyleniyor.

Kriz daha da derinleşecektir. Patronlara ne kadar  kaynak aktarılırsa aktarılsın onlara yine de yetmeyecek, yakın zaman da daha da artan hayat pahalılığına bir de işten çıkarmalar eklenecektir. Emperyalistlerin alacaklarının tahsili için IMF anlaşması dayatılacak, bu sefer de IMF borcunu ödemek için kemer sıkma politikaları uygulanacaktır. Patronlar kurtarılırken sağlık, emeklilik, işsizlik vb. fonlar gasp edilecek, özelleştirmeler artacak, işçi sınıfı çok daha fazla mülksüzleşecektir.’’  Denildi.

Krizlerin kapitalizmin ve onun çürümüş hali olan faşizmin fıtratında var olduğu belirten ESP açıklaması şu belirlemelerle sona erdi. ‘’Bu, onların kaderi olabilir ancak bizim kaderimiz değildir! İşçiler ve emekçiler olarak zamlara, işsizliğe, yoksulluğa, iş cinayetlerine, grev ve sendika yasaklarına, IMF ve kemer sıkma politikalarına karşı örgütlenelim, isyan edelim!

Faturayı Bu Kez İşçi-Emekçiler Değil, Patronlar ve Siyasi İktidar Ödesin!

İşçi ve Emekçileri Krizin Etkilerinden Korumak için Derhal;

İşçi çıkarmak ve taşeron/kiralık statüde işçi çalıştırma yasaklansın!

Temel gıda,ev elektriği ve ısınmada KDV kaldırılsın!

İşsizlik fonunun amacı dışında kullanımı yasaklansın. İşsizlik sigortasından yararlanmak için gerekli süre 6 aya indirilsin!

Ücretler korunarak haftalık 30 saate düşürülsün!

İşletmelere ve finansal sermayeye artan oranlı vergi uygulansın, veraset ve servet vergisi getirilsin!

Yıllık geliri yıllık asgari ücrete eşdeğer köylülerin banka borçları iptal edilsin!

Savaş ve işgallere son verilsin, savaş bütçesine payı, yoksullara yardım bütçesine ayrılsın!’’

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler